Prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych ze środków EFRR.Gmina wykonuje czynności (...)

Prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych ze środków EFRR.Gmina wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2007 r. (data wpływu 05.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych ze środków EFRR ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych ze środków EFRR.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina, realizuje projekt finansowany ze środków EFRR ? ?Rewitalizacja budynku Pałacu w G?. Projekt realizowany jest w ramach działania 3.5 - Lokalna infrastruktura społeczna, poddziałanie 3.5.2 - Lokalna infrastruktura służby zdrowia ZPORR ? edycja 2006. Wydatki kwalifikowane ww. projektu ustalone zostały w wysokości proporcjonalnej do powierzchni budynku zajmowanego na potrzeby ochrony zdrowia tj.:

  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ? nieodpłatne użytkowanie z przeznaczeniem na działalność statutową SPZOZ,
  • Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego SPZOZ ? najem lokalu użytkowego (sprzedaż usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT),
  • apteki ? najem lokalu użytkowego (sprzedaż usług opodatkowana podatkiem VAT).

W przypadku tego projektu, podatek VAT od zakupu usług budowlanych został zaliczony do kosztów kwalifikowanych podlegających refundacji z EFRR.

Gmina jest podatnikiem VAT czynnym. W deklaracjach VAT-7 wykazuje sprzedaż opodatkowaną z tytułu najmu pomieszczeń w budynku pałacu na rzecz apteki i pogotowia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina może odzyskać podatek VAT naliczony w fakturach wykonawcy rewitalizacji budynku pałacu...

Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina może odzyskać podatek VAT naliczony zawarty w fakturach wykonawcy zadania ?Rewitalizacja budynku Pałacu w G?, ale tylko w części związanej ze sprzedażą opodatkowaną tj. sprzedażą usług najmu lokali użytkowych na rzecz apteki i pogotowia, proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni budynku. W pozostałym zakresie, podatek VAT naliczony nie może być odliczony od podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ww. ogólnej zasady odliczania podatku wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zatem, w przypadku gdy Gmina, jest w stanie wskazać, które zakupy związane są z czynnościami opodatkowanymi, będzie miała prawo pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy. W sytuacji przedstawionej we wniosku, podatek naliczony przysługujący do odliczenia, będzie ustalony proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni budynku, bowiem przedmiotowy budynek wykorzystywany jest do działalności opodatkowanej i zwolnionej .

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika