Czy w rezultacie przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą, po stronie Spółki Przekształconej (...)

Czy w rezultacie przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą, po stronie Spółki Przekształconej powstanie obowiązek płatnika do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości zysków przekazanych w Spółce w drodze uchwały wspólników na kapitał rezerwowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2014 r. (data wpływu 29 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 15 września 2014 r., nr IPTPB3/423-227/14-2/KC, (doręczonym w dniu 24 września 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 29 września 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 26 września 2014 r.). W dniu 25 września 2014 r. uiszczono brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

?X? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne. Planowane jest przystąpienie do spółki kolejnego wspólnika − spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka 2), w drodze wniesienia wkładu do Spółki przez Spółkę 2 bądź poprzez sprzedaż lub inny rodzaj zbycia części udziałów przez dotychczasowych wspólników na rzecz Spółki 2.

Wnioskodawca planuje dokonanie przekształcenia w spółkę komandytową (dalej: Spółka Przekształcona), w trybie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U.z 2013 r., poz. 1030; dalej: k.s.h.). W tym celu przygotowane zostaną niezbędne dokumenty, w tym plan przekształcenia wraz z załącznikami, który poddany zostanie badaniu biegłego rewidenta wyznaczonego przez właściwy sąd rejestrowy. Wspólnicy Spółki podejmą uchwałę o przekształceniu oraz zawrą umowę Spółki Przekształconej. Przekształcenie zostanie dokonane do końca 2014 r., tzn. Spółka Przekształcona zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przed 1 stycznia 2015 r. Spółka 2 przystąpi do Spółki przed dniem wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W Spółce Przekształconej dotychczasowi wspólnicy ? osoby fizyczne staną się wspólnikami o ograniczonej odpowiedzialności wobec wierzycieli (komandytariuszami), natomiast Spółka 2 stanie się wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności (komplementariuszem). Spółka Przekształcona wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki, stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w zw. z art. 93a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) ? stanie się następcą prawnym Spółki.

W Spółce utworzony został kapitał rezerwowy. W drodze uchwał wspólników Spółki o podziale zysku, kapitał ten był zasilany w poprzednich latach obrotowych z zysku wykazanego w sprawozdaniach finansowych Spółki za te lata. Kapitał ten będzie istniał także na moment przekształcenia Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w rezultacie przekształcenia Spółki w Spółkę Przekształconą, po stronie Spółki Przekształconej powstanie obowiązek płatnika do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości zysków przekazanych w Spółce w drodze uchwały wspólników na kapitał rezerwowy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, uwzględniając opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, po stronie Spółki Przekształconej nie powstanie obowiązek płatnika do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości zysków przekazanych w Spółce w drodze uchwały wspólników na kapitał rezerwowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia. Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 6 usatwy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że w rezultacie przekształcenia spółki (w tym spółki kapitałowej, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w spółkę niebędącą osobą prawną, na przekształconej spółce jako płatniku ? ciąży obowiązek pobrania 19% podatku dochodowego od wartości niepodzielonych zysków w spółce. Podatek ten obciąża dochód wspólników spółki przekształcanej, niezależnie od tego czy są to osoby fizyczne, czy osoby prawne.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji niepodzielonych zysków. Z tego względu za zasadne uznać należy odwołanie się wykładni systemowej zewnętrznej oraz sięgniecie do regulacji prawa handlowego. Zgodnie z art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1. Stosownie do § 2 tego przepisu, umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197. Z kolei jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów (art. 191 § 3 k.s.h.). W dalszej kolejności wskazać należy, że w myśl art. 231 § 2 pkt 2 k.s.h., przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników.

Z powołanych wyżej przepisów, zwłaszcza art. 191 § 2 k.s.h. wynika, że podzielenie zysku może nastąpić również w inny sposób niż pomiędzy wspólników. Sytuacja taka może wiązać się z wypłatą na rzecz zarządu bądź rady nadzorczej (tantiemy), utworzeniem funduszu rezerwowego, zapasowego, amortyzacyjnego, inwestycyjnego.

Skoro zatem prawnie dopuszczalne jest dokonanie, w drodze uchwały wspólników, podziału zysku w inny sposób niż pomiędzy wspólników − uznać należy, że w przypadku dokonania takiego prawnie dopuszczalnego podziału zysku (w tym przekazania na kapitał rezerwowy spółki) nie będzie można już mówić o zysku niepodzielonym. Każdy zysk przekazany na kapitał rezerwowy w opisany powyżej sposób stanowić będzie zysk inny niż podzielony, tym samym nie będzie wchodzić w zakres pojęcia ?niepodzielonych zysków? w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych. W ocenie Spółki tylko taka wykładania przepisów pozwala zachować spójność systemu prawa jako całości.

W tym kontekście wskazać trzeba, że zgodnie z przedstawionym w niniejszym wniosku opisem zdarzenia przyszłego, w Spółce utworzony został kapitał rezerwowy zasilany zyskiem wynikającym ze sprawozdań finansowych Spółki za poszczególne lata obrotowe na podstawie podejmowanych przez wspólników Spółki uchwał w sprawie podziału zysku.

Uwzględniając powyższe uwagi uznać należy, że zyski przekazane w ten sposób na kapitał rezerwowy Spółki nie będą stanowić ?zysków niepodzielonych?, o których mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W rezultacie, na Spółce Przekształconej nie będzie ciążył obowiązek płatnika do pobrania podatku od dochodu w postaci wartości niepodzielonych zysków w Spółce ? w odniesieniu do zysków przekazanych w opisany powyżej sposób na kapitał rezerwowy Spółki.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w kilkudziesięciu wyrokach sądów administracyjnych, tworzących jednolitą i spójną linię orzeczniczą. Bezcelowe jest wskazywania wszystkich wyroków wydanych w analogicznych stanach faktycznych, Spółka ograniczy się zatem jedynie do powołania wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA) wydanych w 2014 r.: z dnia 10 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1079/12), z dnia 27 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 1043/12), z dnia 26 lutego 2014 r. (sygn. akt II FSK 475/12), z dnia 30 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 318/12 i II FSK 319/12), z dnia 14 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 368/12).

Co istotne, stanowisko Spółki zostało potwierdzone także w interpretacji indywidualnej wydanej dla Spółki przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 czerwca 2014 r. (nr IPTPB3/423-265/12-6/14-S/PM) w analogicznym stanie faktycznym (Spółka wystąpiła do Ministra Finansów z pytaniem dotyczącym przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną). Interpretacja wydana została w rezultacie uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi poprzedniej interpretacji wydanej dla Spółki, wyrokiem z 28 stycznia 2014 r. (sygn. akt I SA/Łd 1423/13). Uwzględniając tę okoliczność (niezależnie od argumentów przytaczanych w opisie stanowiska Spółki), w ocenie Spółki w sprawie dotyczącej niniejszego wniosku o interpretację nie istnieją przesłanki do wydania interpretacji uznającej stanowisko Spółki za nieprawidłowe − skoro w obiegu prawnym pozostaje interpretacja indywidualna potwierdzająca stanowisko Spółki w niemalże identycznym stanie faktycznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zasady przekształceń spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. ? Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm., dalej k.s.h.).

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 i art. 553 k.s.h., wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, stosownie do których:

  • spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną,
  • spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzielenie zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 k.s.h.).

W wyniku dokonanego przekształcenia następuje więc kontynuacja bytu prawnego, a zarazem wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co jednoznacznie oznacza, że majątek przekształcanej spółki kapitałowej staje się majątkiem przekształconej spółki osobowej.

Kwestie sukcesji praw i obowiązków podatkowych związane z transformacjami podmiotowymi zostały natomiast unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.).

W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a które nie funkcjonują w spółkach osobowych (spółce komandytowej), w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym odpowiadającym ich formie prawnej.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało określone w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851). Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy przychód/dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu.

Termin ?niepodzielone zyski w spółkach kapitałowych? nie jest używany ani w przepisach o rachunkowości, ani w przepisach podatkowych, nawiązuje jednak dość wyraźnie do instytucji podziału zysku spółki kapitałowej, uregulowanej w art. 191-193, 347 i 348 k.s.h. Należy jednak zauważyć, że na gruncie k.s.h. termin ?podział zysku? nie jest rozumiany jednolicie ? niekiedy zdaje się oznaczać wypłatę zysku, czyli co do zasady podział między wspólników (zob. art. 191 § 1 k.s.h., porównany do analogicznego art. 348 § 1 k.s.h.), a niekiedy ogólne rozdysponowanie zysku (czyli nie tylko podział między wspólników, ale także przekazanie zysku na inne kapitały własne (zob. art. 192 i art. 348 § 1 k.s.h., art. 231 § 2 pkt 2 i art. 395 § 2 pkt 2 k.s.h.).

To niejednolite rozumienie terminu ?podział zysku? na gruncie k.s.h. wyklucza możliwość prostego przeniesienia występującego w k.s.h. terminu ?zysk niepodzielony? do regulacji podatkowoprawnych. Ponieważ jednak jest to termin ściśle prawny, niemający ustalonego znaczenia w języku powszechnym, niezasadne byłoby również całkowite abstrahowanie od terminologii przyjętej na gruncie k.s.h. Warto zatem rozważyć, czy któreś z dwóch zasadniczych znaczeń podziału zysku, przedstawionych w powołanych wyżej przepisach k.s.h., można zastosować dla celów interpretacji pojęcia ?zysk niepodzielony w spółkach kapitałowych?.

I tak, gdyby termin ?zysk niepodzielony? rozumieć jako zysk, którego nie przekazano ani do wypłaty, ani na inne kapitały spółki, okazałoby się, że po pierwsze, trudno byłoby dopatrzyć się przy takiej interpretacji uzasadnionego aksjologicznie celu regulacji, a po drugie, wprowadzałoby to niczym nieuzasadnioną nierówność traktowania wspólników spółek, w których podzielono zysk, przenosząc go na inne kapitały własne spółki i wspólników spółek, w których tego choćby w części nie uczyniono (naruszenie konstytucyjnej zasady równości opodatkowania). Podobnych wad pozbawione jest natomiast rozumienie ?zysku niepodzielonego? jako zysku niepodzielonego pomiędzy wspólników (lub ewentualnie inne osoby, jeżeli w danej spółce występuje taka możliwość), czyli niewypłaconego ze spółki w formie dywidend. Słowo ?dywidenda? pochodzi zresztą od łacińskiego pidendum, przy czym pidere oznacza właśnie ?dzielić? ? również w ujęciu językowym zysk wypłacony w formie dywidend stanowi zatem synonim zysku podzielonego.

Ponadto zauważyć należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzony został na mocy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), a następnie zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1387).

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (wypłata dywidendy). Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, np. przeniesienie go do kapitału zapasowego lub innego funduszu celowego, przeznaczenie na pokrycie strat lub na działalność inwestycyjną. Środki zgromadzone w tych funduszach to przysługująca wspólnikom, a niepodzielona i niewypłacona dywidenda (art. 191 i 192 k.s.h.). Problem pojawia się w momencie przekształcania spółki kapitałowej w spółkę osobową wymienioną w k.s.h. Powstają bowiem wątpliwości, czym dla celów podatkowych są środki zgromadzone na kapitale zapasowym lub funduszu celowym, pochodzące z niepodzielonej i niewypłaconej dywidendy (zysku) z lat poprzednich. Propozycja zmiany art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), polegająca na dodaniu pkt 8, ma na celu wskazanie w jednoznaczny sposób, że w takim przypadku niepodzielone zyski w spółce kapitałowej będą stanowiły przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i tym samym będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Ustawodawca, zapisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy rozstrzygnął kwestię będącego przedmiotem sporów między podatnikami a organami podatkowymi sposobu opodatkowania dochodów wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia, za to przekazywanych do spółek osobowych, które ów zysk mogły przeznaczyć do wykorzystania. Wprowadzając zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, nie czyniąc przy tym żadnego zróżnicowania między tymi zyskami z uwagi na datę ich osiągnięcia, czy fakt przekazania uchwałą wspólników na kapitał zapasowy/rezerwowy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne. Planowane jest przystąpienie do spółki kolejnego wspólnika − spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca planuje dokonanie przekształcenia w spółkę komandytową (dalej: Spółka Przekształcona), w trybie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Przekształcenie zostanie dokonane do końca 2014 r., tzn. Spółka Przekształcona zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przed 1 stycznia 2015 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przystąpi do Spółki przed dniem wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W Spółce utworzony został kapitał rezerwowy. W drodze uchwał wspólników Spółki o podziale zysku, kapitał ten był zasilany w poprzednich latach obrotowych z zysku wykazanego w sprawozdaniach finansowych Spółki za te lata. Kapitał ten będzie istniał także na moment przekształcenia Spółki.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że pojęciu ,, niepodzielone zyski? użytemu w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada wypracowany w latach ubiegłych zysk Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przekazany uchwałą Zgromadzenia Wspólników na kapitał rezerwowy Spółki, który podlegał będzie opodatkowaniu na podstawie w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia będzie zobowiązana, jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Stosownie bowiem do art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku dochodu, o którym mowa m.in. w art. 10 ust. 1 pkt 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 − na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji z dnia 16 czerwca 2014 r., nr IPTPB3/423-265/12-6/14-S/PM, wskazać należy, że wydana ona została przez tut. Organ po uwzględnieniu wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., zawartej w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 1423/13. Przedmiotem tej interpretacji jest zatem inny stan prawny niż stan prawny, na podstawie którego wydana została niniejsza interpretacja.

Odnosząc się natomiast do powołanych we wniosku wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, które zdaniem Wnioskodawcy przemawiają za słusznością przedstawionego stanowiska podkreślić należy, że jakkolwiek orzeczenia takie kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. ? Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.), nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika