Czy Szkoła ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT przy realizacji zadania budowy oraz modernizacji (...)

Czy Szkoła ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT przy realizacji zadania budowy oraz modernizacji systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym, jeżeli ośrodek ten prowadzić będzie wyłącznie działalność polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku (data wpływu 20 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z budową oraz modernizacją systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z budową oraz modernizacją systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła ma status czynnego podatnika VAT. Podstawowym przedmiotem działalności są usługi w zakresie edukacji. Usługi edukacji objęte są zwolnieniem przedmiotowym z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. l ustawy o VAT.

Szkoła uzyskuje również przychody z opłat czynszowych (wynajem sal, wynajem powierzchni pod automaty do sprzedaży napojów), które opodatkowane są stawką podstawową 23%. Istniejąca relacja przychodów opodatkowanych do przychodów z usług edukacyjnych, objętych zwolnieniem powoduje, że Szkoła nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT.

Szkoła działalność edukacyjną prowadzi w różnych lokalizacjach. Jedną z nich jest Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny (ZOD), w którym realizowane są zajęcia dla studentów Szkoły. Zajęcia prowadzone są w nieruchomości stanowiącej własność Szkoły.

W związku z działalnością edukacyjną Szkoła ponosi koszty. W szczególności koszty te związane są z utrzymaniem i eksploatacją wykorzystywanej w działalności edukacyjnej nieruchomości zlokalizowanej w tym mieście. Przychody uzyskiwane w związku z prowadzeniem działalności przez ZOD stanowią całkowicie i wyłącznie opłaty za usługi edukacyjne otrzymywane od studentów.

Szkoła zamierza przeprowadzić budowę oraz modernizację systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku ZOD. W związku z realizacją działań o charakterze inwestycyjnym Szkoła spodziewa się otrzymywać od wykonawców faktury VAT za wykonane prace.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Szkoła ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT przy realizacji zadania budowy oraz modernizacji systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, jeżeli Ośrodek ten prowadzić będzie wyłącznie działalność polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o dyspozycje art. 86 ustawy o VAT Szkoła nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku VAT przy realizacji zadania budowy oraz modernizacji systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, ponieważ prowadzona tam działalność jest nieopodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Art. 86 ust. l wyraźnie wskazuje, że prawo odliczenia podatku naliczonego przysługuje w takim zakresie w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych a w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym nie wykonuje się i nie będzie wykonywać czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosowanie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak stanowi, art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone w ww. przepisach warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl natomiast art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W świetle art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2011r., w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2,
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011r. w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Zatem w oparciu o przytoczone powyżej przepisy, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w takiej części, w jakiej zakupy te związane są ze sprzedażą opodatkowaną zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Natomiast w przypadku, gdy Zainteresowany nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z proporcją obliczoną według zasad określonych przepisami art. 90 ustawy.

Należy podkreślić, iż zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy, dla określenia kwoty podatku naliczonego do odliczenia możliwe jest tylko w przypadku, gdy Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W rozpatrywanej sprawie mamy natomiast do czynienia z sytuacją w której realizowana inwestycja będzie wykorzystywana tylko do czynności zwolnionych z opodatkowania.

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym przedmiotem działalności są usługi w zakresie edukacji. Usługi edukacji objęte są zwolnieniem przedmiotowym z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. l ustawy o VAT. Szkoła uzyskuje również przychody z opłat czynszowych (wynajem sal, wynajem powierzchni pod automaty do sprzedaży napojów), które opodatkowane są stawką podstawową 23%. Szkoła działalność edukacyjną prowadzi w różnych lokalizacjach. Jedną z nich jest Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny (ZOD), w którym realizowane są zajęcia dla studentów Szkoły. Zajęcia prowadzone są w nieruchomości stanowiącej własność Szkoły.

W związku z działalnością edukacyjną Szkoła ponosi koszty. W szczególności koszty te związane są z utrzymaniem i eksploatacją wykorzystywanej w działalności edukacyjnej nieruchomości zlokalizowanej w tym mieście. Przychody uzyskiwane w związku z prowadzeniem działalności przez Szkołę stanowią całkowicie i wyłącznie opłaty za usługi edukacyjne otrzymywane od studentów.

Szkoła zamierza przeprowadzić budowę oraz modernizację systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku ZOD. W związku z realizacją działań o charakterze inwestycyjnym Szkoła spodziewa się otrzymywać od wykonawców faktury VAT za wykonane prace. Działalność prowadzona w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego jest nieopodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w sytuacji gdy budynek stanowiący przedmiot inwestycji będzie służył wyłącznie działalności polegającej na świadczeniu usług edukacyjnych, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie oraz modernizacji systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, gdyż poniesione wydatki nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Zainteresowanego, gdyż nie było to przedmiotem wniosku oraz nie zadano pytania w tym zakresie. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy, w którym jednoznacznie wskazano, iż Ośrodek prowadzić będzie wyłącznie działalność polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, w szczególności zmiany przeznaczenia zakupionych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika