Jaką stawkę podatku VAT należy stosować według aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów (...)

Jaką stawkę podatku VAT należy stosować według aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług przy wystawianiu faktur za usługi menadżerskie świadczone na rzecz innego podmiotu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu w piśmie z dnia 24.09.2004 r. (znak: US.VI/443-50/04/I), gdyż jest ona nieprawidłowa:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 26.07.2004 r. wynika, iż przedmiotem pana działalności są usługi menadżerskie, z tytułu których wystawia pan fakturę VAT, stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Do zapytania dołączył pan zawartą umowę o współpracy. Wobec tego zwraca się pan z zapytaniem: jaką stawkę podatku VAT należy stosować według aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług przy wystawianiu faktur za usługi menadżerskie świadczone na rzecz innego podmiotu.

Porady prawne

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. czynności wykonywane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze ? jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określanych jako zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, wykonywane są w powyżej określonych warunkach ? są zwolnione od podatku VAT. W przypadku tym chodzi więc o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy zależności i podporządkowania osoby zarządzającej co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Z treści dołączonej do zapytania kopii umowy o współpracy z dnia 1.04.2003 r. oraz jej załącznika nr 1 wynika, że zleceniobiorca podlega stosunkowi zwierzchności w stosunku do prezesa zarządu spółki, dodatkowo w umowie określono warunki czasu pracy oraz wynagrodzenia, a także zakres obowiązków zleceniobiorcy. W umowie brak natomiast postanowień dotyczących odpowiedzialności zleceniobiorcy za wykonanie zleconych czynności. W świetle powyższego przychody uzyskiwane w ramach rozpatrywanej umowy o współpracy, jako wykonywane pod nadzorem zamawiającego i na jego ryzyko, są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika