dotyczy obowiązków płatnika w przypadku wypłaty zleceniobiorcom zasiłku chorobowego

dotyczy obowiązków płatnika w przypadku wypłaty zleceniobiorcom zasiłku chorobowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych z dnia 21.03.2005 r., znak: US.PD/415/004/05, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje przedstawione we wniosku stanowisko podatnika za prawidłowe.

Pismem z dnia 9.02.2005 r. P. sp. z o.o. w U. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa). Zapytanie wnioskodawcy dotyczyło obowiązków płatnika w przypadku wypłaty zleceniobiorcom zasiłku chorobowego. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie spółka uznała, że brak jest podstaw prawnych do poboru ww. zaliczek.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych, dokonując oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy w tym przedmiocie, postanowieniem z dnia 21.03.2005 r., znak: USPD/415/004/05, uznał, iż jest ono nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując analizy obowiązujących przepisów prawa w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, stwierdza, co następuje:

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego są wyłącznie zakłady pracy (art. 31 ustawy), rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną (art. 33 ustawy) oraz organy rentowe (art. 34 ustawy). W przypadku zakładów pracy (czyli osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, obowiązanych do obliczenia i pobrania w ciągu r. zaliczki na podatek dochodowy od należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy), obowiązek poboru zaliczki na podatek od wypłacanego zasiłku chorobowego istnieje wyłącznie w odniesieniu do zasiłków wypłacanych na rzecz pracowników, tj. osób pozostających z zakładem pracy w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. W konsekwencji przepis art. 32 w związku z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do zasiłków pieniężnych wypłacanych przez zleceniodawców. Obowiązek ten nie wynika również z postanowień art. 41 ust. 1 ustawy, gdyż dyspozycja powołanego przepisu ogranicza się do poboru zaliczki na podatek dochodowy od należności z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9, oraz z praw majątkowych wymienionych w art. 18, w przypadku, gdy wypłacającym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Jak z powyższego wynika, spółka dokonująca wypłaty zasiłku chorobowego zleceniobiorcy nie ma obowiązku poboru w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Jednakże stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązana sporządzić informację PIT-8C o wysokości wypłaconego zasiłku i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika