Istota sprawy poruszonej w pytaniu dotyczy kwestii doliczenia do podstawy opodatkowania, dochodów otrzymanych (...)

Istota sprawy poruszonej w pytaniu dotyczy kwestii doliczenia do podstawy opodatkowania, dochodów otrzymanych w 2003 r. z tytułu odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy przez pracodawcę

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził nieprawidłowości w odpowiedzi udzielonej w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w 2003 r. wolne od podatku dochodowego były otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady wynikały wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Porady prawne

Z uwagi na powyższe, uzyskane odszkodowanie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a ponieważ odszkodowanie otrzymywane od pracodawcy stanowi co do zasady przychód ze stosunku pracy, zatem były zakład pracy stosowanie do postanowień art. 31 w/w ustawy był obowiązany jako płatnik obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, wykazując to w deklaracji PIT-4 oraz w terminie do dnia 31 stycznia 2004 r. sporządzić i przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu Informację o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy - PIT-11.

Niezależnie od powyższego, w oparciu o postanowienia art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnik był zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego dochodu w 2003 r., z uwzględnieniem kwoty uzyskanego odszkodowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika