Czy przychodem z tytułu wykonanej przez Wnioskodawcę usługi transportowej jest wartość sprzedaży (...)

Czy przychodem z tytułu wykonanej przez Wnioskodawcę usługi transportowej jest wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich, na podstawie wystawionej faktury, czy też należy dokonać przeliczenia umówionego w zleceniu frachtu według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów w ruchu międzynarodowym. Usługi transportowe świadczone są w oparciu o zlecenia otrzymywane od polskiego kontrahenta. Wysokość wynagrodzenia za usługę określona jest w zleceniu w walucie euro, przy czym zleceniodawca zobowiązał Wnioskodawcę do wystawienia faktury za usługę w złotych, przeliczając wskazany w zleceniu fracht wg kursu średniego waluty ogłoszonego przez NBP z określonego dnia (najczęściej jest to dzień załadunku lub rozładunku). Treść wystawionej faktury zawiera informację o wysokości frachtu oraz zastosowanym do przeliczenia kursie waluty, natomiast wartość sprzedaży netto, kwota podatku oraz kwota należności wyrażone są w złotych polskich. Płatność za fakturę następuje w walucie polskiej (PLN).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


W związku z powyższym opisem ? w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ? zadano pytanie sprowadzające się do kwestii:


Czy przychodem z tytułu wykonanej przez Wnioskodawcę usługi transportowej jest wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich, na podstawie wystawionej faktury, czy też należy dokonać przeliczenia umówionego w zleceniu frachtu według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?



Zdaniem Wnioskodawcy, wartość przychodu za wykonaną usługę transportową powinna być określona w oparciu o art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość umówionego między stronami wynagrodzenia zawarta w zleceniu transportowym i wystawionej fakturze wyrażona w walucie obcej (euro) winna być przeliczona na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu niezależnie od ustaleń przeliczenia kursu między stronami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Usługi transportowe świadczone są w oparciu o zlecenia otrzymywane od polskiego kontrahenta. Wysokość wynagrodzenia za usługę określona jest w zleceniu w walucie euro, jednakże Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury za usługę w złotych, przeliczając wskazany w zleceniu fracht wg kursu średniego waluty ogłoszonego przez NBP z określonego dnia. Treść wystawionej faktury zawiera informację o wysokości frachtu oraz zastosowanym do przeliczenia kursie waluty, natomiast wartość sprzedaży netto, kwota podatku oraz kwota należności wyrażone są w złotych polskich. Płatność za fakturę następuje także w walucie polskiej.

Wskazać należy, że rozliczenia podatkowe podatników podatku dochodowego od osób fizycznych dokonywane są w walucie polskiej. Z tego względu, ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), zawiera unormowania dotyczące zasad ujmowania ? dla celów podatkowych ? uzyskanych przychodów w walucie obcej (art. 11a ust. 1) oraz poniesionych kosztów uzyskania przychodów w walucie obcej (art. 11 a ust. 2), tj. sposobu przeliczenia tych wartości na złote.

Stosownie do treści art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej) ? w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy ? uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Powołane regulacje wskazują zatem na konieczność zastosowania ? dla celów przeliczenia na złote przychodów uzyskanych w walucie obcej ? kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Przy czym, co istotne w niniejszej sprawie, zasada wyrażona w przepisie art. 11a ust. 1 dotyczy przychodów wyrażonych w walutach obcych. A zatem, w sytuacji gdy przychód został wyrażony w walucie obcej podatnik zobowiązany jest przychód ten przeliczyć według kursu średniego tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że przepis art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w niniejszej sprawie. Jak bowiem wskazano we wniosku, pomimo tego, że w zleceniu wartość usługi wyrażona jest w euro, to jednak Wnioskodawca ? na podstawie zawartej umowy ? zobowiązany jest do przeliczenia tej wartości na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z określonego dnia (dnia załadunku lub rozładunku). Ponadto Wnioskodawca za wykonaną usługę wystawia faktury w walucie polskiej i płatności za te faktury otrzymuje także w walucie polskiej. Nie można zatem uznać, że uzyskiwane przez niego przychody są przychodami w walucie obcej.

Przychód uzyskany przez Wnioskodawcę jest przychodem wyrażonym w walucie polskiej, natomiast ustalona w umowie kwota waluty oraz kurs waluty są wartościami, które służą do wyliczenia wartości tego przychodu.

Wobec tego, w tak przedstawionym stanie faktycznym, przychodem z tytułu wykonanej przez Wnioskodawcę usługi transportowej ? podlegającym wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ? będzie wartość sprzedaży netto wyrażona w złotych polskich, na podstawie wystawionej faktury.

Zatem za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, że wartość przychodu za wykonaną usługę transportową ? podlegająca wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ? powinna być przeliczona zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ? jak wykazano przepis ten w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni

od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika