Umowa notarialna w euro
Pytanie:
"Sprzedający mieszkanie chce uzyskać kwotę, wyrażoną w euro. Czy jest możliwość sporządzenia notarialnej umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, w której zostanie określona wartość mieszkania w euro i oczywiście przeprowadzenia transakcji w tej walucie? "
Odpowiedź prawnika: Umowa notarialna w euro
Zgodnie z artykułem 358 § 1 kodeksu cywilnego wyrażającym tzw. zasadę walutowości - wszelkie zobowiązania pieniężne na terenie Polski (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawach) mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim. Naruszenie tej zasady powoduje nieważność czynności prawnej.
Przepis ten dotyczy jedynie określenia zobowiązania i nie ogranicza możliwości wykorzystania klauzuli waluty - czyli uzależnienia wysokości wypłaconej kwoty od kursu innej waluty.
Natomiast wyjątki od zasady walutowości oraz możliwość dokonywania zapłaty w walucie obcej są regulowane skomplikowanymi przepisami Prawa dewizowego.
Zalecanym postępowaniem jest zastosowanie klauzuli waluty, czyli określenie, iż kwota zobowiązania zostanie zapłacona w złotych polskich i będzie stanowiła równowartość sumy wyrażanej w walucie obcej po jej przeliczeniu według, np. kursu NBP obowiązującego w dniu sprzedaży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?