Czy uzyskane przychody z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek na usługi noclegowe w ramach działalności (...)

Czy uzyskane przychody z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek na usługi noclegowe w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wraz z żoną jest Pan właścicielem kilku małych kawalerek o powierzchni ok. 16 m2 (liczba nie przekracza 12 pokoi), które w czasie roku akademickiego, tj. w miesiącach od września do czerwca wynajmowane są studentom. Przychód z tytułu najmu, opodatkowany na zasadach ogólnych, wykazuje żona.

W bieżącym roku, w okresie letnim ? w miesiącach lipiec-sierpień, zamierza Pan wynajmować przedmiotowe kawalerki wczasowiczom na krótkotrwałe zakwaterowanie. W tym celu rozpocznie Pan prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie świadczenie usług noclegowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uzyskane przychody z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek na usługi noclegowe w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskane z wynajmu jednopokojowych kawalerek w ramach działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane kartą podatkową, gdyż:


  • ich liczba nie przekracza 12,
  • każda kawalerka, o powierzchni ok. 16 m2, pełni funkcję pokoju gościnnego, ponieważ składa się tylko z 1 pokoiku (ok. 10 m2), korytarzyka (ok. 2,5 m2) oraz łazienki (ok. 3,5 m2),
  • mimo, iż kawalerki są rozmieszczone w trzech blokach na różnych piętrach, wczasowicze będą odbierać klucze w jednym miejscu, tj. w zgłoszonej siedzibie firmy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:


  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.


W myśl art. 23 ust. 1a ww. ustawy, zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także ? na zasadach i w warunkach określonych w części XII Tabeli ? osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.

W części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy, pod pozycją 4, wymienione zostały usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.

Zgodnie z objaśnieniami do części XII Tabeli ? usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług wynajmu wczasowiczom na krótkotrwałe zakwaterowanie kilku małych kawalerek, których w sumie liczba nie przekracza 12 ? w okresie letnim, tj. w miesiącach lipiec-sierpień.

Jak wskazano uprzednio, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać osoby fizyczne, które świadczą usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków). Wynajem mieszkań ? nawet jeśli są to mieszkania jednopokojowe (kawalerki) - znajdujących się w trzech blokach, na różnych piętrach, nie jest tożsamy z wynajmowaniem pokoi gościnnych i domków turystycznych. Natomiast samo spełnienie pozytywnej przesłanki dotyczącej ilości wynajmowanych pokoi nie przesądza o możliwości opodatkowania świadczonych usług w formie karty podatkowej.

Wobec powyższego, nie ma Pan możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek w ramach działalności gospodarczej.

Ponadto należy wskazać na art. 25 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika