Czy w przypadku wypłaty stypendium zwolnionego z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt (...)

Czy w przypadku wypłaty stypendium zwolnionego z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b płatnik jest obowiązany do wystawiania informacji PIT-11?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Starostwa Powiatowego, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007 roku (data wpływu 26 listopada 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawiania informacji o wysokości wypłaconego stypendium - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 listopada 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystawiania informacji o wysokości wypłaconego stypendium.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Przed 2007 r. stypendia wypłacane w ramach Działania 2.2 Priorytetu 2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 były wykazywane w informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S i informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych w PIT-11. Jeżeli osoba otrzymująca stypendium osiągnęła inne dochody podlegające opodatkowaniu to opodatkowane stypendium wpisywano w PIT-11 w części E pod pozycją 78 oraz do celów informacyjnych pod pozycją 84 wpisywano część stypendium finansowaną ze źródeł zagranicznych.

Jeżeli stypendysta nie osiągnął innych dochodów, podlegających opodatkowaniu to wystawiono informację PIT-8S oraz w PIT-11 wpisywano tylko w pozycji 84 wysokość części zagranicznej stypendium.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z otrzymaną interpretacją indywidualną z dnia 16.10.2007 r. znak ITPB1/415-129/07/IB informację o uzyskanym stypendium wystawiać tak jak dotychczas czy wystawiać tylko PIT-8S...


Zdaniem Wnioskodawcy, należy wystawiać tylko PIT-8S.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez fundacje lub stowarzyszenia na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnionych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnego dostępu ? do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 21 ust. 10 wymienionej ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b, stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b). Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana. Oświadczenie składa się na druku PIT?2C.

Przepis art. 35 ust. 10 cytowanej ustawy stanowi, że płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b są obowiązani w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru (PIT?8S) i przekazać je podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jeżeli osoba otrzymująca stypendium złoży płatnikowi do 10 stycznia roku następnego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-12), że nie osiągała innych dochodów poza dochodami uzyskanymi od płatnika, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e wówczas zgodnie z art. 37 ustawy, płatnik będzie zobowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatku (PIT?40), na zasadach określonych w art. 27 ustawy.

Jak rozstrzygnięto powołaną we wniosku interpretacją indywidualną wydaną Wnioskodawcy, stypendia spełniają przesłanki do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym płatnik na podstawie art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru (PIT?8S) i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Ponadto zgodnie z art. 39 ust. 5 płatnicy określeni w art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy, wypłacający podatnikom wyłącznie stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b sporządzają jedynie informację, o której mowa w art. 35 ust. 10 ustawy, tj. PIT-8S natomiast jak wynika z brzmienia przepisu nie sporządzają imiennych informacji PIT-11.

Jednakże należy zaznaczyć, że w przypadku gdyby nie były zachowane warunki z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych np. gdyby stypendysta nie złożył wymaganego oświadczenia zgodnie z art. 21 ust. 10 ustawy, płatnik w myśl przepisów art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy zobowiązany jest do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconej kwoty miesięcznego stypendium. Zaliczkę tę w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana, powinien przekazać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według jego siedziby - art. 38 ust. 1 ustawy. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym do wymienionego urzędu jest również obowiązany przesyłać roczną deklarację, według ustalonego wzoru PIT?4R. Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 39 ust. 1 ustawy do końca lutego roku następnego po roku podatkowym sporządza imienne informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, którą przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując, w przypadku wypłacania stypendiów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik po zakończonym roku podatkowym obowiązany jest sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru PIT?8S.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPB1/415-129/07/IB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika