Czy Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznać odsetki od finansowania (kredytu/pożyczki) na zakup (...)

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznać odsetki od finansowania (kredytu/pożyczki) na zakup akcji/udziałów w Spółce przejmowanej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2012 r. (data wpływu 10 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek związanych z obsługą zaciągniętego kredytu bądź pożyczki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 kwietnia 2012 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek związanych z obsługą zaciągniętego kredytu bądź pożyczki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca planuje zakup udziałów lub akcji spółki kapitałowej (dalej: udziałów) z siedzibą w Polsce, polskim rezydencie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: Spółka przejmowana). Zakup udziałów zostanie sfinansowany środkami pieniężnymi pochodzącymi z oprocentowanej pożyczki lub oprocentowanego kredytu otrzymanych od innego podmiotu/banku (dalej: Finansujący).

Po nabyciu udziałów rozważane jest połączenie Wnioskodawcy ze Spółką przejmowaną, co umożliwi m.in. uproszczenie i zoptymalizowanie struktury w ramach grupy kapitałowej oraz zwiększenie efektywności obydwu przedsiębiorstw. Połączenie ma zostać przeprowadzone jako łączenie się przez przejęcie Spółki przejmowanej, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U, Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: ksh). Wnioskodawca będzie spółką przejmującą.

Z nabytych udziałów Wnioskodawca może uzyskiwać dywidendy.

W związku z finansowaniem udzielonym przez Finansującego, Wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek (dalej: odsetki). Odsetki mogą również potencjalnie podlegać potrąceniu z wzajemnymi zobowiązaniami Finansującego wobec Wnioskodawcy albo kapitalizacji.

Finansowanie udzielone przez Finansującego nie będzie udzielone w warunkach uzasadniających zastosowanie ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy podatku dochodowego od osób prawnych (tzw. przepisom o niedostatecznej kapitalizacji).


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznać odsetki od finansowania (kredytu/pożyczki) na zakup akcji/udziałów w Spółce przejmowanej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia?


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie miał prawo rozpoznać odsetki od pożyczki/kredytu na nabycie udziałów w Spółce przejmowanej jako kup w momencie ich zapłaty/kapitalizacji/potrącenia (zależnie od tego, które z tych zdarzeń wystąpi).


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatku dochodowego od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 tej ustawy. Art. 16 ust. 1 cyt. ustawy zawiera katalog wydatków nie uznawanych za koszty podatkowe. Zgodnie z tym przepisem, do kup nie zalicza się m.in.:


  • wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy);
  • wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a powołanej ustawy);
  • naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11 u);


W przypadku zdarzenia przyszłego, którego dotyczy wniosek, podstawowe znaczenie ma rozróżnienie ?wydatków na nabycie" udziałów od wydatków związanych z nabyciem udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki/kredytu nie mogą zostać uznane za ?wydatki na nabycie lub objęcie udziałów" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy. Ustawa nie precyzuje jak należy rozumieć określenie ?wydatki na nabycie lub objęcie udziałów"; zdaniem Spółki powinny to być jednak jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów/akcji, takie jak w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe. Natomiast odsetki od pożyczki na nabycie udziałów stanowią wydatek na pozyskanie kapitału i zdaniem Wnioskodawcy nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów (możliwe jest bowiem nabycie udziałów, bez konieczności ponoszenia kosztu w postaci odsetek), a zatem nie mogą być uznane za ?wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji".

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy w jego przypadku bezpośrednio znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 1 powołanej ustawy w zw. z art. 16 ust. 1 pkt l0a i 11 tej ustawy, a zatem Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć odsetki od finansowania udzielonego przez Finansującego do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty, kapitalizacji lub potrącenia (zależnie od tego, które z tych zdarzeń wystąpi).

Sformułowanie ?wydatki na nabycie" - użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy ? oznacza zatem, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży akcji/udziałów zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów/akcji bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów/akcji. Natomiast odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętych na zakup akcji/udziałów związane są ze źródłem finansowania akcji, a zatem nie są wydatkami na nabycie udziałów/akcji. Stanowisko takie jest powszechnie akceptowane w orzecznictwie sądowym, np.


Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w tezie wyroku z 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004) wskazał: ?przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654). należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem";


  • w wyroku 7 kwietnia 2006 r. NSA uznał, że: ?W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia" (sygn. akt II FSK 508/05). Niniejsze stanowisko NSA potwierdził następnie WSA w Warszawie w wyroku z 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09), w którym sąd stwierdził, że ?podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt. II FSK 508/05, zgodnie z którym w i wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu";

  • WSA w Białymstoku w wyroku z 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08) stwierdził, że: ?Jak wskazuje się w orzecznictwie pojęcie wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce lub akcji nie obejmuje wszelkich wydatków, należy bowiem odróżnić wydatki na nabycie udziałów (akcji) od źródeł ich finansowania.

    Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Natomiast koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia".


    Stanowisko takie jest również akceptowane przez organy podatkowe, np.


  • w piśmie PB4/AK-8214-6905-192/02 Podsekretarza Stanu z 7 sierpnia 2002 r. do izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, opublikowane w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów nr 4 (46) z 2002 s. 24): ?do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem, a więc wydatki bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji). Takimi wydatkami są w szczególności: cena za udziały (akcje), wpłaty kapitał zakładowy spółki (...) należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji";


  • w odniesieniu do wydatków na nabycie udziałów spółki, która następnie ma zostać połączona z podatnikiem Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 września 2011 r. (sygn. IPPB3/423-522/11-2/DP), uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika i odstąpił od uzasadnienia: ?Odsetki od kredytu /pożyczki na nabycie udziałów albo akcji stanowią wydatek na pozyskanie kapitału i jako takie nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów/akcji konsekwentnie, nie mogą być uznane za ?wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji". (...) takie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji". I w konsekwencji w analogicznym do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanie przyszłym organ przychylił się do stanowiska podatnika, że: ?Spółka będzie miała prawo rozpoznać odsetki od kredytu/pożyczki na nabycie udziałów w Spółce Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną (oczywiście z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 UpodPraw, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie)";


  • podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2011 r. (sygn. IPPB3/423-468/11-2/DP) zaakceptował następujące stanowisko Wnioskodawcy: ? art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP nie będzie miał w przedstawionej sytuacji zastosowania. Należy bowiem stwierdzić, że odsetki od zaciągniętego kredytu / wyemitowanych obligacji przeznaczonych na sfinansowanie nabycia udziałów w Eu, nie są wydatkami na nabycie udziałów E, lecz zapłatą za finansowanie, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji. Jest to zbieżne z ogólną zasadą zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, bowiem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). (...) Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy odsetki od kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę i przeznaczonego na nabycie udziałów E. oraz odsetki od obligacji, z emisji których środki zostały przeznaczone na nabycie udziałów E. mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zarówno przed, jak i po planowanym połączeniu";


  • stanowisko takie zostało również zaprezentowane m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 sierpnia 2011 r., sygn. ILPB3/423-218/11-2/MM oraz z 4 maja 2011 r., sygn. ILPB3/423-89/11-2/EK, a także interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2010 r., sygn. IPPB3/423-694/10-4/EB.


W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że odsetki od pożyczki lub kredytu otrzymanego przez Wnioskodawcę na zakup udziałów w Spółce przejmowanej stanowić będą koszty uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji lub potrącenia.


Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych ? wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym, Spółka planuje poniesienie wydatków związanych pożyczką i/lub kredytem zaciągniętymi na nabycie udziałów, w postaci odsetek od pożyczki i kredytu.

Jak słusznie wskazał Wnioskodawca, należy odróżnić wydatki na nabycie udziałów ? wydatki konieczne, warunkujące ich nabycie, od źródła ich finansowania. Wymienione powyżej wydatki nie są bowiem związane z nabyciem udziałów, ale z korzystaniem z cudzego kapitału. Stanowią one koszty uzyskania pożyczki/kredytu. Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągnięte w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Jakkolwiek Kodeks cywilny posługuje się pojęciem odsetek, to jednak nie definiuje tego terminu. Tym niemniej w literaturze przedmiotu pod pojęciem odsetek rozumie się wynagrodzenie (zapłatę) za korzystanie z cudzych pieniędzy w ciągu pewnego czasu. W tym kontekście odsetek nie należy traktować jako bezpośrednich wydatków na nabycie akcji, a zatem do omawianych odsetek nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W omawianym przypadku pożyczka i kredyt zostaną zaciągnięte w celu uzyskania środków na sfinansowanie zakupu udziałów innej spółki. Istnieje zatem związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi kosztami a przychodami lub potencjalnymi przychodami Spółki z udziału w zyskach tej osoby prawnej. Przedmiotowe wydatki są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

Zapłacone przez Spółkę odsetki od umowy pożyczki lub odsetki od kredytu - otrzymanych od innego podmiotu/banku nie zostały wyłączone z kategorii kosztów uzyskania przychodów na mocy przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec tego będą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 tej ustawy. Z uwagi na charakter związku tych wydatków z przychodami Spółki, należy je zaliczyć do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów.


Odnosząc się do wydatków na zapłatę odsetek, należy uwzględnić unormowania art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z pkt 10 lit. a tego przepisu, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:


  • pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
  • pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.


Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki czy też kredytu, czyli zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji.

Natomiast przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 omawianej ustawy wyłącza z kategorii kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, rozumianej jako dopisanie zobowiązania z tytułu spłaty odsetek do zobowiązania głównego, czyli przekształcenie go w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki.

W kontekście powyższych uregulowań podkreślić należy, że z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika, iż zapłata pożyczki i odsetek od pożyczek winna nastąpić wyłącznie w oparciu o faktyczny przepływ środków pieniężnych. Natomiast w przepisie art. 26 ust 7 ustawodawca wprost określił, że wypłata należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy, a więc m.in. odsetek na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 cyt. ustawy, nieposiadających siedziby na terytorium RP a uzyskujących dochody ze źródeł położonych na terytorium RP, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek.

Potrącenie polegające na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej, występuje w obrocie prawnym w postaci kompensaty u której podstaw leży umowa pomiędzy zainteresowanymi stronami (tzw. kompensata umowna) oraz kompensaty ustawowej, opartej na przepisach art. 498 ? 505 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dokonywanej w drodze jednostronnej czynności prawnej przez jednego z wierzycieli i skutecznej o tyle, o ile zachowane zostaną przesłanki określone w tych przepisach.

Potrącenie (konwersja) wierzytelności jest jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia poprzez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami. Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensata wierzytelności, następuje wówczas, jeżeli jedna strona jest w stosunku do drugiej dłużnikiem i jednocześnie wierzycielem, tj. ma zarówno wierzytelności, jak i zobowiązania względem tej drugiej strony. Potrącenie, pomimo iż dotyczy zobowiązań do świadczeń tego samego rodzaju (z reguły pieniężnych), prowadzi do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej. Dochodzi w ten sposób do zaspokojenia wierzyciela i osiągnięcia tym samym celu zobowiązania. Na skutek potrącenia wierzytelności obydwu stron umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Reasumując, potrącenie (kompensata) jest formą regulowania zobowiązań i należności, a zatem odsetki rozliczone poprzez kompensatę uznać należy za zapłacone i w konsekwencji obciążające koszty uzyskania przychodów na warunkach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje nabycie udziałów/akcji w spółkach będących rezydentami podatkowymi w Polsce. Ponieważ Spółka nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, które pozwoliłyby jej dokonać zakupu udziałów/akcji w polskich spółkach, Spółka zamierza je sfinansować poprzez zaciągnięcie pożyczki z banku lub też od innego podmiotu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji stanowią koszt uzyskania przychodu dla Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania, w momencie zapłaty, bądź w dacie ich kapitalizacji, bądź w przypadku zapłaty odsetek poprzez ich potrącenie z należnościami przysługującymi Wnioskodawcy (potrącenie jest bowiem jedną z form zaliczenia zapłaty), z zastrzeżeniem wyłączeń wynikających z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 ? 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika