Czy dokonanie przewalutowania kredytu z euro na polskie złote wg kursu niższego niż kurs, po jakim (...)

Czy dokonanie przewalutowania kredytu z euro na polskie złote wg kursu niższego niż kurs, po jakim przedmiotowe zobowiązanie zostało przeliczone na polskie złote w księgach Spółki w dacie zaciągnięcia tego zobowiązania spowoduje powstanie ? w którymkolwiek momencie ? dodatnich różnic kursowych stanowiących przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania kredytu ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania kredytu oraz wpływu tego przewalutowania na rozpoznanie przychodu podatkowego na dzień spłaty zobowiązania.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zawarł w 2007 r. umowę o kredyt w walucie obcej (euro) na potrzeby działalności gospodarczej. Kwota kredytu została Spółce przekazana. W związku z niepewną sytuacją na rynkach walutowych, w szczególności dynamiką zmian kursów walutowych, Jednostka rozważa przewalutowanie kredytu z euro na polskie złote. Przewalutowanie kredytu polegać będzie na zmianie waluty obcej, w której wyrażony został kredyt, na polskie złote w ramach istniejącej umowy kredytowej. Oznacza to, że nie dojdzie do spłaty dotychczasowego zobowiązania walutowego (przewalutowanie nastąpi w drodze zmiany wybranego parametru, tj. waluty w dalszym ciągu istniejącej umowy kredytu). Kurs, po jakim nastąpi przeliczenie zobowiązania z tytułu umowy kredytowej, będzie wynikiem ustaleń z bankiem i będzie najprawdopodobniej niższy od kursu obowiązującego w dniu, w którym Spółka zaciągnęła zobowiązanie kredytowe.

Jednostka spłaci kredyt w złotówkach.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy dokonanie przewalutowania kredytu z euro na polskie złote wg kursu niższego niż kurs, po jakim przedmiotowe zobowiązanie zostało przeliczone na polskie złote w księgach Spółki w dacie zaciągnięcia tego zobowiązania spowoduje powstanie ? w którymkolwiek momencie ? dodatnich różnic kursowych stanowiących przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy na dzień spłaty zobowiązania, po przewalutowaniu, z tytułu wyrażonych w polskich złotych, może powstać dla Spółki przychód podatkowy wynikający z różnicy pomiędzy wartością zobowiązania na dzień zaciągnięcia kredytu przez Jednostkę (w przeliczeniu na polskie złote) a wartością/kwotą na dzień spłaty...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Na pytanie drugie odpowiedź zostanie udzielona odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy ? w zakresie pytania pierwszego ? przewalutowanie kredytu z euro na polskie złote nie skutkuje powstaniem różnic kursowych. Zmiana waluty kredytu jest neutralna z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno w momencie przewalutowania kredytu, jak i późniejszej spłaty.


Spółka wskazuje, że przewalutowanie kredytu jest operacją gospodarczą, której celem jest zamiana waluty kredytu na inną w trakcie okresu pożyczki/kredytu. W wyniku tej operacji:


  • na nowo obliczana jest wartość kapitału postawionego kredytoborcy do jego dyspozycji ? aktualizowana jest zatem wartość udostępnionych w ramach kredytu środków w oparciu o określony kurs wymiany waluty obcej,
  • zmienia się wysokość kapitału do spłaty (w polskich złotych) ? wysokość tego kapitału może ulec zwiększeniu bądź zmniejszeniu (w zależności od kursu waluty przyjętego do przewalutowania kredytu).


Operacja przewalutowania kredytu nie wiąże się z faktyczną spłatą zobowiązania z tytułu kredytu. Ekonomiczny zysk dla kredytobiorcy dotyczy stabilności w spłacie kredytu (brak różnic kursowych w przypadku spłaty kredytu w polskich złotych).

Jednostka podkreśla, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, otrzymanie pożyczki/kredytu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami podatkowymi. Kwota kredytu nie stanowi przychodu dla kredytobiorcy. Przychodem/kosztem uzyskania przychodów są jedynie skapitalizowane odsetki od kredytu. Skoro wartość kredytu pierwotnie uzyskanego w ramach umowy kredytowej nie wiąże się z konsekwencjami na gruncie ustawy podatkowej, to również ? w opinii Spółki ? nie może wywoływać takich konsekwencji operacja ?uaktualnienia? wartości kredytu (kapitału głównego).

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe, w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w art. 15 ust. 2 i ust. 3 tej ustawy.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodatnie różnice kursowe powstaną jeżeli wartość kredytu w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczona wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. W świetle powyższego artykułu oraz art. 15a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do powstania różnic kursowych konieczne jest, by wystąpiła przesłanka spłaty w walucie obcej rozumianej jako uregulowanie zobowiązania kredytowego w jakiejkolwiek formie, tj. gotówkowo (poprzez spłatę kredytu) lub bezgotówkowo (poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności).

Jednostka podkreśla, iż czynność przewalutowania stanowi operację polegającą na przeliczeniu kwoty kapitału kredytu w jednej walucie wg przyjętego przez strony kursu, na zobowiązanie w innej walucie, przy jednoczesnym dalszym istnieniu tego zobowiązania (wyrażonego jedynie w innej walucie) pomiędzy tymi samymi stronami. W wyniku przewalutowania kredytu nie dochodzi zatem do uregulowania zobowiązania, tj. np. spłaty kredytu. W konsekwencji, przewalutowanie kredytu w walucie obcej na polskie złote nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki w momencie przewalutowania, ponieważ czynność ta nie wiąże się z powstaniem różnic kursowych.

Tak więc ? w ocenie Spółki ? planowana transakcja przewalutowania nie wywoła skutków na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W celu uzasadnienia swojego stanowiska Jednostka wskazuje na:


  • Interpretację Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2008 r. Nr IPPB3/423-683/08-2/MK,
  • Interpretację Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2008 r. Nr IP-PB3-423-622/08-4/ER,
  • Interpretację Ministra Finansów z dnia 26 maja 2008 r. Nr IP-PB3-423-360/08-4/ER,
  • Interpretację Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 2008 r. Nr IP-PB3-423-172/08-2/ER,
  • Interpretację Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2007 r. IBPB 3/423-137/07/BG/KAN-827/09/07,
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 74/08.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Wnioskodawca nie wskazał wprost, że zadane przez niego pytanie dotyczy różnic kursowych ustalanych na podstawie art. 15a (tzw. podatkowych). Powyższe wynika jednak z kontekstu pytania i wskazanego przez Spółkę przepisu prawa podatkowego będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz stanowiska Spółki w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), przychodami ? z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ? są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy natomiast, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


Od 1 stycznia 2007 r. zgodnie z przepisem art. 9b ust. 1 ww. ustawy, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:


  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.


Na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.


Stosownie do art. 15a ust. 2 tej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:


  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Natomiast art. 15a ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:


  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Tak więc dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 ww. ustawy), a ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 3 pkt 5 ww. ustawy).

Z treści powyższych przepisów wynika, że różnice kursowe, mające wpływ na podstawę opodatkowania, mogą powstać w dacie spłaty kredytu, który został zaciągnięty i spłacony w walucie obcej. Co więcej, dla ich zaistnienia konieczny jest faktyczny transfer środków pieniężnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka otrzymała w 2007 r. środki z kredytu walutowego (euro). Kwotę kredytu zamierza przewalutować na złote, z uwagi na niepewną sytuację na rynkach walutowych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż w przypadkach dotyczących przewalutowania pożyczek (kredytów), nie dochodzi do uregulowania zobowiązań. Po przewalutowaniu kredytu kredytobiorca nadal jest obowiązany go spłacić, a kredytodawca nadal może się domagać zwrotu tego kredytu. Tak więc dokonanie przewalutowania kredytu nie ma wpływu na wygaśnięcie zobowiązania wynikającego z jego zaciągnięcia. Fakt, że w wyniku przewalutowania kwoty głównej kredytu z waluty obcej na PLN ulega zmianie wyrażona w księgach rachunkowych kwota kredytu do spłaty w PLN, tzn. powstają rachunkowe różnice kursowe, nie ma wpływu na rozliczenie podatkowe w momencie przewalutowania.

Wobec tego, dokonanie przez Spółkę przewalutowania kredytu jest neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywołuje skutków ani po stronie przychodów, ani po stronie kosztów ich uzyskania. Powstałe dodatnie lub ujemne różnice kursowe mają charakter wyłącznie rachunkowy - powodują zmianę wyrażonej w księgach rachunkowych kwoty kredytu do spłaty w PLN.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 ? 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

IP-PB3-423-172/08-2/ER, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-360/08-4/ER, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-622/08-4/ER, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-683/08-2/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika