Czy w świetle art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszt (...)

Czy w świetle art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszt składki z tytułu ubezpieczenia DO na warunkach opisanych w stanie faktycznym stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowego rozliczania strat z lat ubiegłych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 12 listopada 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowego rozliczania strat z lat ubiegłych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Zakład za poprzedni rok podatkowy oraz za lata wcześniejsze poniósł stratę podatkową. Za poszczególne miesiące bieżącego roku osiąga dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy właściwe jest zastosowanie w trakcie roku podatkowego w celu obliczenia zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych straty z lat ubiegłych w wysokości nie przewyższającej 50% tej straty, a także czy prawidłowe jest rozpoczęcie powyższych rozliczeń za dowolny miesiąc roku podatkowego uwzględniając stratę w całości...
  2. W przypadku, gdy w celu obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego uwzględniono stratę z lat ubiegłych, a w rocznym zeznaniu podatkowym nie dokona się takiego odliczenia, czy oznacza to, że strata do rozliczenia została już wykorzystana w części, w jakiej została odliczona przy obliczaniu zaliczek miesięcznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, brak jest przeszkód do uwzględnienia straty z lat ubiegłych w celu obliczenia zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego, o ile obniżenie to nie przekracza kwoty 50% straty za okres ostatnich 5 lat podatkowych, bowiem przepis art. 7 ust. 5 ustawy nie wskazuje jednoznacznie, że obniżenia takiego można dokonać dopiero w rozliczeniu rocznym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) ? dalej: ustawa, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ? art. 7 ust. ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy, o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Tak więc strata jest nadwyżką kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów, określaną za rok podatkowy, o którą podatnik ma prawo obniżyć dochód uzyskany w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Podatnik ma prawo wyboru, w których latach i w jakiej wysokości dokona odliczeń, z zachowaniem warunku co do dopuszczalnej kwoty odliczenia w roku podatkowym. W danym okresie rozliczeniowym może zostać rozliczona część straty z kilku poprzednich lat. Wysokość odliczenia (50% kwoty poniesionej straty) należy zatem ustalić odrębnie dla każdej ze strat podatkowych poniesionych w latach ubiegłych. Z konstrukcji przepisu art. 7 ust. 5 ustawy wynika, iż odliczenia straty można dokonać już w trakcie roku podatkowego przy ustalaniu zaliczek na podatek. Tym samym postępowanie Spółki, tj. uwzględnianie straty z lat ubiegłych przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w danym roku podatkowym, oczywiście przy uwzględnieniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości tego odliczenia (50%) i wystąpienia dochodu pozwalającego na dokonanie tego odliczenia w takiej wysokości, jest prawidłowe. Nie ma natomiast możliwości obniżenia uzyskanego w trakcie roku podatkowego dochodu o całą kwotę poniesionej w latach wcześniejszych straty.

Z kolei w przypadku, gdy podatnik nie osiągnął dochodu za rok podatkowy (mimo odliczania straty w trakcie tego roku), w związku z czym nie będzie mógł skorzystać z odliczenia, nie traci prawa do odliczenia straty, którą ?zaliczkowo? odliczył. Strata, która ostatecznie nie została uwzględniona w zeznaniu rocznym, może być odliczona w kolejnych latach podatkowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje IPPB5/423-645/10-4/AS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika