Możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Wzrost konkurencyjności (...)

Możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Wzrost konkurencyjności firmy Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna poprzez zakup nowoczesnego, wysoce specjalistycznego sprzętu stomatologicznego?.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2010 r. (data wpływu 8 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 maja 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Wzrost konkurencyjności firmy Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna poprzez zakup nowoczesnego, wysoce specjalistycznego sprzętu stomatologicznego? ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 19 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ?Wzrost konkurencyjności firmy Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna poprzez zakup nowoczesnego, wysoce specjalistycznego sprzętu stomatologicznego?.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Przedmiotem działalności w przeważającej części jest świadczenie usług medycznych ? praktyka lekarska dentystyczna PKWiU 85.13.12-00.00, zwolnionych od podatku od towarów i usług. W grudniu 2009 r. przyznano Pani dofinansowanie na realizację projektu pn. ?Wzrost konkurencyjności firmy Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna poprzez zakup nowoczesnego, wysoce specjalistycznego sprzętu stomatologicznego?, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś 1 Przedsiębiorczość, Poddziałanie 1.1.9 Inne inwestycje w przedsiębiorstwie.

W ramach realizacji ww. projektu dokona Pani nabycia następujących urządzeń medycznych:

  • mikroskop stomatologiczny,
  • laser biostymulacyjny,
  • system radiografii cyfrowej z aparatem RTG,
  • unit stomatologiczny.


Urządzenia te będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania usług medycznych, zwolnionych od podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jako podmiot gospodarczy, z mocy ustawy zwolniony od podatku od towarów i usług, ma Pani prawo, w związku z realizacją ww. projektu, do odzyskania podatku, wynikającego z faktur dokumentujących zakup specjalistycznego sprzętu stomatologicznego...


Zdaniem Wnioskodawcy, wskazującego w poz. 47 wniosku przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, z uwagi na fakt, iż korzysta Pani ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do odzyskania podatku wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup sprzętu w ramach realizacji ww. projektu. Uzasadniając własne stanowisko podniosła Pani, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik VAT czynny,
  • towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


Pani zdaniem, nie przysługuje również prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, ponieważ przyznane dofinansowanie nie stanowi środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej wymienionych w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do brzmienia art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika