W przypadku gdy małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej i jedno z nich nabywa dobro inwestycyjne, (...)

W przypadku gdy małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej i jedno z nich nabywa dobro inwestycyjne, które będzie używane w sposób wyłączny do celów ?zawodowych? przez jednego z nich (będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług), to małżonek ten korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług, pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2009 r. (data wpływu 29 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ponoszenia kosztów związanych z budową budynku - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ponoszenia kosztów związanych z budową budynku.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 18 września 2009 r. nabyła Pani wraz z mężem, pozostając we wspólności majątkowej małżeńskiej, działkę usługowo-mieszkalną o powierzchni 117 m2. Z uwagi na to, iż działka znajduje się w centrum miasta, w związku z planowaną tam budową budynku, Urząd Miasta przedstawił jego wizualny plan, zgodnie z którym budynek będzie posiadał cztery kondygnacje, z tym że dwie kondygnacje chce Pani przeznaczyć na działalność gospodarczą, a pozostałe dwie na mieszkania. Prowadzi Pani działalność gospodarczą handlową i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Te dwie kondygnacje budynku będą Pani służyły jako lokale handlowe. Pani mąż prowadzi odrębną działalność, podlegającą opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pozostałe dwie kondygnacje budynku będą użytkowane na cele mieszkalne (niezwiązane z działalnością Pani, ani męża). Na fakturze wystawionej przez sprzedawcę jako nabywca figuruje Pani i wskazany jest nadany Pani NIP.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy od kosztów związanych z budową budynku będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz w jakiej proporcji...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 86 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jako zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z budową nieruchomości w tej części, jaka będzie wykorzystywana dla celów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, tj. w 50% od wartości zakupu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Wykładnia literalna i celowościowa cyt. wyżej przepisu, jednoznacznie wskazują, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w sytuacji, kiedy zostaną spełnione następujące warunki:


  • odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
  • towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.


Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na fakturze wystawionej przez sprzedawcę figuruje jako nabywca. Dwie kondygnacje przedmiotowego, czteropoziomowego budynku będą Wnioskodawcy służyły jako lokale handlowe, pozostałe dwie kondygnacje będą użytkowane na cele mieszkalne (niezwiązane z działalnością gospodarczą).

Biorąc pod uwagę analizę powołanych przepisów należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej i jedno z nich nabywa dobro inwestycyjne, które będzie używane w sposób wyłączny do celów ?zawodowych? przez jednego z nich (będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług), to małżonek ten (w tym przypadku Wnioskodawca) korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług, pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowej sprawie ma jednak miejsce ograniczenie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego. Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowy budynek będzie służył zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i wykorzystywany będzie na cele mieszkalne (niezwiązane z działalnością gospodarczą żadnego z małżonków). Zatem stwierdzić należy, iż budowana nieruchomość nie będzie służyła jedynie czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdy towary lub usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, służą tylko częściowo do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w tej części, w której są one wykorzystywane do wykonywania tych czynności. A zatem odliczenie obejmuje podatek naliczony od wydatków rzeczywiście związanych z działalnością opodatkowaną. W niniejszej sprawie podatnik, korzystając z uprawnienia wynikającego z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien określić w jakiej części wydatki związane z budową budynku będą służyły działalności opodatkowanej i na tej podstawie wyliczyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia.

W takim przypadku zastosowanie znajdą regulacje zawarte w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ustęp 2 cyt. przepisu stanowi, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Mając na uwadze przedstawione w złożonym wniosku zdarzenie przyszłe oraz treść wskazanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, w takim zakresie, w jakim przedmiotowy budynek będzie służył do wykonywania czynności opodatkowanych przy zastosowaniu zasad wynikających z powołanego art. 86 ustawy, z uwzględnieniem zapisów zawartych w art. 90 ust. 1-2, jeżeli nie wystąpią ograniczenia określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

O ile zatem wskazana przez Panią proporcja w wysokości 50% odpowiadać będzie rzeczywistej wielkości obciążenia z tytułu budowy tej części budynku, która będzie związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to w takiej wysokości będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika