Dot. kwestii zaliczenia przychodów uzyskanych ze sprzedaży bezpośrednio energii elektrycznej odczytywanej (...)

Dot. kwestii zaliczenia przychodów uzyskanych ze sprzedaży bezpośrednio energii elektrycznej odczytywanej z liczników, oraz ze sprzedaży świadectw pochodzenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, kosztów uzyskania produkcji energii oraz kosztów uzyskania świadectw pochodzenia.

Działając na podstawie art. 14a §1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm.); art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590) w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3, pkt 7, art. 14 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 10, art. 22 ust. 1, art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Pana D. z dnia 27.06.2007r. (data wpływu do tut. Organu 28.06.2007 r.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwestii zaliczenia przychodów uzyskanych ze sprzedaży bezpośrednio energii elektrycznej odczytywanej z liczników, oraz ze sprzedaży świadectw pochodzenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, kosztów uzyskania produkcji energii oraz kosztów uzyskania świadectw pochodzenia postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku, w części dotyczącej możliwości zaliczenia do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz kosztów ich uzyskania, przychodów oraz kosztów dotyczących sprzedaży energii elektrycznej ? za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej zaliczenia do wyżej wskazanych przychodów oraz kosztów kwot wydatkowanych a następnie uzyskanych w związku ze sprzedażą świadectw pochodzenia - za nieprawidłowe.

Porady prawne

Pismem z dnia 27.06.2007r. Pan D. zwrócił się do tut. Organu z prośbą o wydanie interpretacji prawnej czy przy formie opodatkowania na zasadach ogólnych przychód uzyskany ze sprzedaży bezpośrednio energii elektrycznej odczytywanej z liczników, oraz ze sprzedaży świadectw pochodzenia może być sumowany w księdze przychodów i rozchodów, oraz czy koszty uzyskania produkcji energii i koszty uzyskania świadectw pochodzenia mogą być sumowane w księdze przychodów i rozchodów.

Podatnik oświadczył, w złożonym wniosku, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z stanowiskiem Wnioskodawcy przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych przychód uzyskiwany ze sprzedaży energii elektrycznej odczytywanej z liczników, oraz ze sprzedaży świadectw produkcji, a także koszty uzyskania produkcji energii i koszty uzyskania świadectw pochodzenia mogą być sumowane w rubrykach księgi przychodów i rozchodów ponieważ uzyskanie obu tych przychodów jest nierozerwalne i stanowi jednorodną działalność.

Z analizy stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z art. 9e ust. 6 ustawy z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne po roku 2007 po otrzymaniu koncesji na produkcję energii elektrycznej Podatnik otrzymuje świadectwa pochodzenia stanowiące potwierdzenie wytwarzanej energii, które mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii. Świadectwa pochodzenia energii są związane z wytwarzaniem energii, ponieważ brak produkcji uniemożliwia wystąpienie o takie świadectwa, a brak świadectwa uniemożliwia uznanie wytworzonej energii za odnawialną, czyli taką, która została uzyskana w tzw. ?odnawialnym źródle energii?. Działalność gospodarcza prowadzona jest na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jak również stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i postanowił co następuje:

W myśl art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 udzielenie powyższej interpretacji następuje w drodze postanowienia.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zawierając szczegółową specyfikację źródeł przychodów, wymienia m. in., iż źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3), jak również kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe (pkt 7).

W myśl postanowień art. 17 ust. 1 pkt 10 cytowanej w sentencji ustawy, o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Zgodnie natomiast z art. 9e ust. 6 ustawy z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz.1504 z późn. zm.), prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26.10.2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn. zm.). W związku z powyższym, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii należy uznać za instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi. W świetle powyższego przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa zacytowany powyżej art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te opodatkowane są 19% podatkiem zryczałtowanym zgodnie z art. 30b ust. 1 wyżej wskazanej ustawy. Ustęp drugi pkt 3 tegoż artykułu wskazuje natomiast, iż dochodem z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a. Do przychodów tych nie ma zastosowania art. 14 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.

Stanowisko takie zaprezentowane zostało również w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 23.05.2006 r. sygnatura DD/PB2/RB-033-0200-1464/06.

W myśl wyżej poczynionych ustaleń należy przyjąć, iż do podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie należy ujmować ani przychodów ani kosztów związanych z odpłatnym zbyciem świadectw pochodzenia energii elektrycznej. W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, uznaje stanowisko Podatnika odnośnie powyższej kwestii za niezgodne.

W odniesieniu do przychodów i kosztów związanych z produkcją energii elektrycznej, w związku z tym iż jest to przedmiotem działalności gospodarczej spółki cywilnej, w której dochodach i kosztach partycypuje Pan D., przychód uzyskany z tego źródła jak również koszty poniesione w celu uzyskania tegoż przychodu należy zakwalifikować jako przychód należny (w myśl postanowień art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz koszty poniesione (art. 22 ust. 1), z pozarolniczej działalności gospodarczej i wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stanowisko Podatnika w tej materii uznano jako zgodne.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika