dotyczy wyliczenia różnic kursowych według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego (...)

dotyczy wyliczenia różnic kursowych według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wpływ waluty na rachunek dewizowy w świetle przepisu art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie wyliczenia różnic kursowych według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wpływ waluty na rachunek dewizowy w świetle przepisu art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia dnia 01.02.2007r. (data wpływu 12.02.2007r.), uzupełnionym w dniu 30.04.2007r. na wezwanie tut. organu podatkowego Spółka wystąpiła z pytaniem: czy w świetle przepisu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przeliczenia różnic kursowych powstających w wyniku uregulowania należności wyrażonych w walucie obcej bezpośrednio na rachunek dewizowy należy stosować średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzajacego wpływ waluty?
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje eksportu towarów. Faktury wystawiane są w walucie USD i EURO. Spółka posiada rachunki dewizowe w walutach USD i EURO. Zapłaty od kontrahentów Spółki wpływają bezpośrednio na te rachunki dewizowe. Nie występuje operacja odprzedaży walut do banku, z którego usług podatnik korzysta.
Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ wpływ waluty obcej na konto dewizowe nie wiąże się z operacją, dla której możliwe byłoby zastosowanie faktycznego kursu wymiany walut bowiem (tj. nie dochodzi do nabycia bądź sprzedaży waluty) to przychód ten powinien być ujęty po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten wpływ.

Porady prawne

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że do ustalenia różnic kursowych, które mogą powstać w wyniku uregulowania przez zagranicznych kontrahentów należności wyrażonych w walutach obcych za faktury (za towary sprzedane przez Spółkę) wystawione w walutach USD lub EURO zastosowanie znajdą przepisy art. 15a ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z art. 15a ust. 1 w/w ustawy różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, powstaną dodatnie różnice kursowe.
Natomiast stosownie do art. 15a ust. 3 pkt 1 w/w ustawy, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, powstaną ujemne różnice kursowe.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów art. 15a ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1, w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby ustalić wartość przychodu wyrażonego w walucie obcej w dniu jego otrzymania należy przeliczyć ten przychód na złote według faktycznie zastosowanego kursu waluty obcej z tego dnia.
Pojęcia ,,faktycznie zastosowany kursu waluty' użytego w art. 15a w/w ustawy, zdaniem tut. organu podatkowego nie należy wiązać tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, taki po którym dokonuje się faktycznej wyceny, niezależnie od kasowego wymiaru operacji walutowych.
Przyjęcie, stosownie do art. 15a ust. 4 w/w ustawy, kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3 może mieć miejsce dopiero gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.

Podsumowując, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przy obliczaniu wartości różnic kursowych, powstających w wyniku zapłaty na rachunek dewizowy Spółki należności za sprzedane towary wyrażone w walucie obcej, Spółka winna zastosować kurs kupna banku, z którego usług korzysta pomimo, że nie miała miejsca operacja odprzedaży walut do banku. Uznając stanowisko podatnika przedstawione we wniosku za nieprawidłowe Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika