Czy spółce przejmującej po połączeniu przysułguje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o (...)

Czy spółce przejmującej po połączeniu przysułguje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o ewentualną nadwyżkę podatku VAT powstałą na skutek działalności spółek przejmowanych (na zasadach ogólnych wyrażonych w art. 90-93 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.07.2006 r. złożonego przez Spółkę w dniu 14.07.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 13.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.07.2006 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ta planuje przeprowadzenie procesu związanego z połączeniem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie przejęcia tj. przeniesienia całości majątku spółek (przejmowanych) na inną spółkę (przejmującą) za udziały, które Spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółek przejmowanych (w trybie art. 492 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037).

Zgodnie z art. 494 § 1 ksh Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

W planowanym procesie Spółka będzie spółką przejmującą kilka spółek (spółki przejmowane).

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

1) Czy Spółce przejmującej po połączeniu przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o ewentualną nadwyżkę podatku VAT powstałą na skutek działalności spółek przejmowanych (na zasadach ogólnych wyrażonych w art. 90-93 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ?

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku połączenia na mocy art. 492 § 1 pkt 1 ksh nie powstaje nowy podmiot prawny, lecz zachodzi kontynuacja działalności podmiotów przejmowanych przez podmiot przejmujący. Zgodnie z art. 494 § 1 ksh Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych. Z powyższym koresponduje z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej stanowiący, iż osoba prawna łącząca się przez przejęcie innych osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Z dniem połączenia wspólnicy spółek przejmowanych stają się wspólnikami spółki przejmującej. Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych (następuje sukcesja uniwersalna). W szczególności przechodzą z dniem połączenia zezwolenia, koncesje, ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej lub którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie (art. 494 ksh).

Strona powołuje się na art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej i uważa, że interpretacja powołanego przepisu ?prowadzi do wniosku, iż co do zasady, połączenie, o którym mowa w art. 491 ksh pozostaje neutralne podatkowo?.

Spółka przejmująca przejmuje część ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej od spółek przejmowanych, także w zakresie zobowiązań podatkowych. Kontynuuje ona wykorzystanie ulg i uprawnień podatkowych uzyskanych przed przejęciem oraz obciążają ją zobowiązania podatkowe z tego okresu.

Strona stoi na stanowisku, iż Spółka przejmująca występować może o zwrot nadpłaty podatku bezpodstawnie odprowadzonego/zapłaconego przez spółki przejmowane oraz rozliczać podatek naliczony wynikający z jej działalności. Jest ona uprawniona na zasadach ogólnych tj. według art. 86 ? 93 ustawy o podatku od towarów i usług do obniżenia podatku należnego o ewentualną nadwyżkę podatku VAT powstałą na skutek działalności spółek przejmowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, jedyną konsekwencją omawianego połączenia z perspektywy VAT pozostaje konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na podstawie art. 96 ust. 12 ustawy o VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Wnioskodawcy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:1)osób prawnych,2)osobowych spółek handlowych,3)osobowych i kapitałowych spółek handlowychwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis art. 93 § 2 stanowi, iż przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:1)innej osoby prawnej (osób prawnych),2)osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż połączenie Spółek nastąpiło przez przeniesienie całego majątku Spółek przejmowanych na Spółkę przejmującą. Oznacza to, że Wnioskodawca przejął Spółki i stał się ich następcą prawnym.

W związku z powyższym, Spółka przejmująca ? jako następca prawny wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejętych.

Zatem, możliwość realizacji nabytego uprzednio przez spółkę przejmowaną prawa podatkowego, w równym stopniu dotyczyć będzie prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z rozliczeń dokonywanych dla potrzeb podatku VAT, także nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej do zwrotu lub do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe.

Stosownie bowiem do treści przepisu art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Uwzględniając treść powyższego przepisu, a także konsekwencje wynikające z cytowanego wyżej przepisu art. 93 Ordynacji podatkowej ? należy uznać, iż możliwość rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w następnych okresach rozliczeniowych, dotyczyć będzie także następców prawnych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego prawo do sukcesji zawarte w w/w przepisie dotyczy również praw jak i obowiązków wynikających z przepisów art. 86 i 88 ? 93 ustawy o VAT. W zakresie tych praw znajduje się również określone w art. 86 ust. 1 w/w ustawy tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz prawo zawarte w art. 93 dotyczące zaliczkowego zwrotu podatku.

W myśl bowiem postanowień art. 93 ust. 1 w przypadku nabycia towarówi usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej lub czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podmiotom dokonującym nabycia przysługuje prawo do zwrotu kwoty kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Realizacja powyższych praw jest jednakże możliwa po spełnieniu warunków zawartych w w/w przepisach.

Podobny pogląd przyjął również Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku w wyroku SA/Bk 957/99 z dnia 29 stycznia 2000 r., w którym czytamy: ?art. 93 Ordynacji podatkowej daje podstawę do sukcesji przysługującego zlikwidowanemu podmiotowi prawa do odliczenia podatku naliczonego na rzecz następcy prawnego, to jest osoby prawnej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia wcześniej istniejącej i zlikwidowanej osoby prawnej?.

Zgodnie natomiast z przepisami zawartymi w art. 96 ust. 12 cytowanej wyżej ustawy o VAT jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Tak więc słuszne jest stwierdzenie Wnioskodawcy, iż konsekwencją połączenia Spółek jest konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tut. Urzędu zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika