Czy podlegają zwolnieniu od podatku VAT usługi wynajmowania lub dzierżawienia lokalu o charakterze (...)

Czy podlegają zwolnieniu od podatku VAT usługi wynajmowania lub dzierżawienia lokalu o charakterze mieszkalnym na rzecz podmiotu prowadzącego działalność w zakresie wynajmu mieszkań, pokoi i świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania, który zamierza dzierżawić ten lokal wyłącznie na cele mieszkaniowe?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu na rzecz innego podmiotu gospodarczego nieruchomości o charakterze mieszkalnym,

stwierdzam, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28.04.2006r. (data wpływu do tut. organu 04.05.2006r.) strona zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek oraz usług krótkotrwałego zakwaterowania. Posiada lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym, który wydzierżawiła podmiotowi gospodarczemu prowadzącemu działalność w zakresie wynajmu mieszkań, pokoi i świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania. Zgodnie z zawartą pomiędzy stronami umową wynajmowany przez stronę lokal ma być przeznaczony przez najemcę - podmiot gospodarczy na wynajem wyłącznie na cele mieszkalne.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

1. Czy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług usługi wynajmowania lub dzierżawienia lokalu o charakterze mieszkalnym na rzecz podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań, pokoi i świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania, który zamierza dzierżawić ten lokal wyłącznie na cele mieszkalne.

Zdaniem strony usługa wynajmu lokalu mieszkalnego świadczona na rzecz podmiotu gospodarczego, który zamierza wynajmować ten lokal wyłącznie z przeznaczeniem na cele mieszkalne jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, zaś w pozycji 4 tego załącznika wymienione zostały usługi wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. W opinii podatniczki zwolnienie od podatku usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne ma charakter przedmiotowy a nie podmiotowy, w związku z czym bez znaczenia jest fakt przez kogo jest ten lokal podnajmowany na cele mieszkalne. Zdaniem strony zwolnienie od opodatkowania podatkiem VAT usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne ma zastosowanie przy wypełnieniu warunków, które w przedstawionym stanie faktycznym zostały spełnione, a dotyczą charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny), położenia lokalu (budynek mieszkalny), przeznaczenia lokalu (cel mieszkalny).

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 4 załącznika do cyt. wyżej ustawy wymieniono usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).

Z cyt. wyżej przepisu wynika, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). Powyższy przepis nie określa czy wynajem w celu mieszkaniowym ma być realizowany bezpośrednio przez wynajmującego, czy też przez osoby, którym udostępni lokal mieszkalny z przeznaczeniem na cele mieszkalne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej umowy strona świadczy usługę wynajmu lokalu mieszkalnego położonego w budynku mieszkalnym na rzecz podmiotu gospodarczego, który w ramach prowadzonej działalności zamierza wynajmować ten lokal innym podmiotom wyłącznie dla celów mieszkalnych. Z powyższego wynika, że zostały spełnione przesłanki dotyczące charakteru wynajmowanego lokalu (przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny) i przeznaczenia lokalu (wynajem wyłącznie na cele mieszkaniowe).

Wobec powyższego w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w tym zakresie stanie prawnym do opodatkowania usługi najmu - dzierżawy lokalu mieszkalnego na rzecz podmiotu gospodarczego wynajmującego ten lokal w ramach prowadzonej działalności na cele mieszkalne ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług wynikające z cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika