Czy w sytuacji, gdy po sprzedaży przez nieruchomości (współwłasność małżonków) zmarł małżonek, (...)

Czy w sytuacji, gdy po sprzedaży przez nieruchomości (współwłasność małżonków) zmarł małżonek, podstawą opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości dla żony - spadkobierczyni jest różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a poniesionymi wydatkami na budowę własnego domu, czy tylko połowa tak ustalonej różnicy?

Dnia 04 czerwca 2001r. podatniczka nabyła wraz z mężem nieruchomość składającą się z dwóch działek gruntu rolnego, które weszły w skład posiadanego już gospodarstwa rolnego. W planie zagospodarowania przestrzennego działki zostały przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Sprzedaży pierwszej działki dokonano 21 września 2004r.,a ostatniej 15 lutego 2006r. składając oświadczenie, że przychody uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. 21 czerwca 2006r. zmarł mąż podatniczki .W związku z przeznaczeniem znacznej kwoty pieniędzy na leczenie nie cała kwota uzyskanych przychodów ze sprzedaży działek została wydatkowana na budowę domu, zgodnie ze złożonym oświadczeniem.

Porady prawne

Podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy dla niej, jako spadkobierczyni po mężu, podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości jest cała różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a poniesionymi wydatkami na budowę własnego domu, czy tylko połowa tak ustalonej różnicy?

Zdaniem wnoszącej zapytanie, ponieważ połowa wspólnego majątku przypada spadkobiercom, opodatkowaniu przez podatniczkę podlega frac12; przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i nie wydatkowanego na cele mieszkaniowe.Według podatniczki skoro przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku wolny jest od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego to również przychód uzyskany przez spadkodawcę w wyniku sprzedaży nieruchomości , w części nie wydatkowanej w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, nie rodzi obowiązku podatkowego po stronie spadkobiercy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest m.in.: odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a )-c ) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art.28 ust.1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1pkt 8 lit.a-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek od przychodu z tego tytułu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika-art.28 ust.2 w/w ustawy.

Stosownie do art.28 ust.2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., zasada, o której mowa wyżej nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art.21 ust.32 lit.a) lub lit e).

Aby uzyskać zwolnienie od podatku każdy z małżonków zobowiązany jest zatem wydatkować w wymaganym terminie przypadającą na niego część przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnicy złożyli oświadczenia w trybie art.28 ust.2a w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., w których zobowiązali się do przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży działek na budowę własnego domu, przed upływem dwóch lat od dnia sprzedaży. Mąż podatniczki zmarł w dniu 21 czerwca 2006r. i do dnia zgonu nie wypełnił w całości zobowiązania zawartego w tych oświadczeniach.

Zgodnie z art.922 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami(art.922 § 2 k.c.).

Jeżeli spadkodawca w dacie zgonu pozostawił pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania to kwota ta wchodzi do masy spadkowej i należy ją wykazać w zeznaniu o nabyciu majątku w drodze spadku.

Odrębnym zagadnieniem jest natomiast kwestia obowiązku uiszczenia należnego zryczałtowanego podatku od przychodu uzyskanego przez zmarłego ze sprzedaży nieruchomości.
Podatek ten, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), powstaje z mocy prawa.

W omawianej sprawie, zapłata podatku została odroczona do czasu spełnienia określonych warunków. Warunki te, z uwagi na śmierć podatnika, nie zostały spełnione.

Spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy stosownie do przepisu art.97§ 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacji podatkowej (j. t. Dz.U.z 2005r.Nr 8, poz.60 ze zm.)

Zgodnie z art.98 §1 ustawy Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego organ podatkowy uprawniony jest do wydania decyzji ustalającej należny zryczałtowany podatek od przychodu uzyskanego przez zmarłego współmałżonka ze sprzedaży nieruchomości w części nie wydatkowanej w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe, do którego zapłaty zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego.

Ponadto podatniczka będzie obowiązana do opłacenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od tej części przychodu ze sprzedaży nieruchomości przypadającej na podatniczkę, która nie została wydatkowana w określonym terminie na cele mieszkaniowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika