Czy przychody ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)

Czy przychody ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wys.19%?

W złożonym wniosku o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: na wniosek Dyrektora Przedsiębiorstwa, Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej w Warszawie dokonało likwidacji przedsiębiorstwa państwowego i przekształciło je w Spółkę Akcyjną. Podatnik nabył akcje Spółki na podstawie publicznej oferty. Wszystkie akcje opłacone były przez podatnika w 100%. W 2005r. podatnik zbył akcje.

Wnioskodawca zajął stanowisko, iż przychody ze zbycia akcji nabytych w publicznej ofercie przed 1 stycznia 2004r. nie podlegają opodatkowaniu.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym oraz jeżeli akcje dopuszczone były do publicznego obrotu papierami wartościowymi, a nabycia dokonano na podstawie publicznej oferty.

Porady prawne

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zmianami) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001r. do dnia 31 grudnia 2003r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Jednakże na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ze zmianami), z opodatkowania zwolnione zostały dochody uzyskane po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych przed dniem 1 stycznia 2004r. wymienione w art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Z w/w przepisów wynika, iż nie będzie opodatkowany dochód uzyskany ze zbycia w 2005r. akcji dopuszczonych do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych przed 1 stycznia 2004r.

na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.
Rozstrzygając czy akcje, które podatnik nabył spełniają przesłankę ustawową uprawniającą do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, czy zostały one nabyte w ofercie publicznej. Bowiem przedmiotowe zwolnienie zastosowanie może mieć jedynie w przypadku, gdy akcje spółki nabyte zostały na podstawie publicznej oferty.
Pojęcie ?publicznej oferty? nie zostało zdefiniowane przez ustawę podatkową. Przepisy normujące publiczny obrót papierami wartościowymi zawarte zostały w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r.- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (tekst jednolity Dz. U. z 2002r, Nr 49 poz. 447 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym do 24 października 2005r.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej ?publicznym obrotem', jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.
Pojęcie ?oferta' wynikające z art. 66 §1 kodeksu cywilnego, a także określone w słowniku języka polskiego oznacza oświadczenie woli jednej ze stron przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu. Charakter ?publicznej' oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nieokreślonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedstawionej oferty. Mówiąc o publicznym charakterze oferty publicznej należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób, do których jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet, jeśli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie można mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997r. ? Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (wyrok NSA z dnia 27.05.2003r., sygn. akt SA/Bk 1403/02 Glosa 2003/11/24)

Należy jednak podkreślić, iż przepis art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi wskazuje na przypadki, nie mogące być uznane za publiczny obrót papierami wartościowymi.
Nabycie akcji na zasadach preferencyjnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 171, poz. 1397 ze zmianami) nie jest traktowane jako nabycie w publicznej ofercie. Ponadto jeżeli zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 lipca 1990r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 ze zmianami) pracownikowi prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego przysługiwało ustawowe prawo zakupu określonej ilości akcji na zasadach preferencyjnych, wówczas zakup tego rodzaju akcji nie następuje w drodze oferty, czy rokowań pomiędzy zbywcą a pracownikiem, którego uprawnienie do zakupu akcji na określonych warunkach wynika z przepisu prawa.
W konsekwencji powyższego, gdyby sprzedane przez podatnika akcje zostały nabyte na zasadach preferencyjnych, a zatem nie spełniały warunku ich nabycia na podstawie oferty publicznej, wówczas dochód ze zbycia tego rodzaju akcji nie korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 52 ust. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i winien zostać opodatkowany zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy podkreślić, iż przedstawiając stan faktyczny podatnik nie wskazał, aby nabyte akcje były akcjami pracowniczymi nabytymi na preferencyjnych warunkach. Zatem do uzyskanych w 2005r. przez podatnika dochodów ze zbycia akcji będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile zostały spełnione powyższe przesłanki oferty publicznej.
Tutejszy organ informuje, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika