Czy można odpisać od podatku dochodowego w ramach ulgi na remont i modernizację wpłat na wyodrębniony (...)

Czy można odpisać od podatku dochodowego w ramach ulgi na remont i modernizację wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy do Wspólnoty Mieszkaniowej ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a ustawy z dnia 29sierpnia1997 r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.03.2006 r., uzupełnionego w dniu 18.05.2006 r. w zakresie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik pismem z dnia 23.03.2006 r. zwrócił się do Naczelnika, tut. urzędu o wyjaśnienie:
?czy może odpisać od podatku dochodowego, w ramach ulgi na remont i modernizację, wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy do wspólnoty mieszkaniowej.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego w złożonym wniosku wynika, że właścicielem mieszkania jest matka. Pan po śmierci ojca zamieszkuje wspólnie z matką. Postępowanie spadkowe do chwili obecnej nie zostało przeprowadzone. Dochody uzyskuje tylko Pan - z renty rodzinnej, z której opłaca wszystkie należności. Zaświadczenia wystawione przez Wspólnotę Mieszkaniową w Sędziszowie za rok 2004 i 2005 potwierdzają, że jest Pan płatnikiem zobowiązań finansowych, dokonał wpłaty funduszu remontowego i mieszkając wspólnie z matką jesteście członkami Wspólnoty Mieszkaniowej.

Zdaniem podatnika ma on prawo do odliczenia tych wpłat od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku poniesione w latach 2003 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy. Zgodnie z regulacją prawną, zawartą w art. 27a ust. 1 pkt 1 ww ustawy z dnia 26.07.1991 r. (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15 tego artykułu, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzony na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy)

Z ww. przepisu nie wynika, aby odliczenie od podatku wpłat na ww. fundusz uwarunkowane było zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych, czy posiadaniem tytułu prawnego do lokalu. Tym samym już sam fakt wpłat na fundusz remontowy uprawnia do przedmiotowej ulgi. Wysokość wpłat na fundusz remontowy ustala się na podstawie dowodu wpłaty

Biorąc pod uwagę zaprezentowany stan prawny oraz stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, że podatnik może skorzystać z odliczenia od podatku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, jeżeli dysponuje dowodami wpłat , wystawionymi na własne nazwisko.

A zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika