Z treści złożonego wniosku wynika, że w 2007r podatnik otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy (...)

Z treści złożonego wniosku wynika, że w 2007r podatnik otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy środki pieniężne na podjęcie działalności gospodarczej, które zostały wykorzystane na sfinansowanie zakupu środków trwałych. Zapytanie podatnika dotyczy wyjaśnienia, czy otrzymane środki pieniężne, które przeznaczono na zakup środków trwałych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 25.04.2007 ( wpływ do tutejszego Urzędu 26.04.2007r)r dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy funduszy na podjęcie działalności gospodarczej, uznaje za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14a § 4 Ordynacji.

Porady prawne

Pismem z dnia 25.04.2007r zwrócił się Pan do tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.Z treści złożonego wniosku wynika, że w 2007 roku otrzymał Pan z Powiatowego Urzędu Pracy środki pieniężne na podjęcie działalności gospodarczej, które zostały wykorzystane na sfinansowanie zakupu środków trwałych.
Zapytanie Pana dotyczy wyjaśnienia, czy otrzymane środki pieniężne, które przeznaczono na zakup środków trwałych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dnia 24.04.2007r, będąc bezrobotnym, zawarł Pan umowę z Urzędem Pracy o przyznanie środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej.
Z warunków umowy wynika, że bezrobotnego zobowiązuje się w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej do wykorzystania przyznanych środków i dokonania zakupów dotyczących podjęcia działalności gospodarczej.
W złożonym piśmie, zawarł Pan swoje stanowisko w sprawie, iż otrzymane środki wykorzystane na zakup środka trwałego zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rozpatrując sprawę, należy stwierdzić co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity : Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o której mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. Nr 99 poz, 1001, z późn. zm.) wolne są od od podatku dochodowego.

A zatem , należy stwierdzić, że otrzymane przez Pana środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ stwierdza, że stanowisko Pana w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia ? art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika