Moment opodatkowania przychodu ze stosunku pracy. sygn: PD-415/INT/17/MK/05

Moment opodatkowania przychodu ze stosunku pracy.

Działając na podstawie art. 216 par. 1, art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity - Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 22:03.2005r. ( wpływ do Urzędu - 24.03.2005r.) w sprawie momentu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego przychodu w ramach stosunku pracy.

UZASADNIENIE

W myśl art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego(...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a par. 4 Ordynacja podatkowa.

Porady prawne

Pismem z dnia 22.03.2005r. zwrócił się Pan z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa. podatkowego.
Z treści pisma wynika, iż do dnia 27.12.2003r. był Pan zatrudniony u pracodawcy, który w miesiącu styczniu 2004 r. dokonał ostatniej wypłaty wynagrodzenia za grudzień 2003. Wystawił On również za ten okres informację o wypłaconym wynagrodzeniu - PIT -11/8B.

W związku z powyższym należy stwierdzić:
Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 , art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego lub stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne (...).
Tak więc osoba zatrudniona w ramach stosunku służbowego lub uzyskująca składniki wynagrodzenia z tego tytułu na mocy art. 10 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest do opodatkowania z tego źródła przychodów otrzymanych lub postawionych do jej dyspozycji w roku kalendarzowym. W tym przypadku nie ma znaczenia jakiego okresu dotyczy wypłata.
W oparciu o powołane wyżej przepisy należy stwierdzić że uzyskany przez Pana dochód w 2004 roku należy w tym roku opodatkować. Tak więc płatnik wykonał swoje obowiązki prawidłowo. Powołane przez Pana przepisy zawarte wart. 39 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówią jedynie o terminach wystawienia przez płatnika informacji o dochodach za dany okres zatrudnienia.
Zatem, należy stwierdzić, że otrzymując wypłatę w m-cu I/2004 r., należną za m-c XII/2003, w zeznaniu podatkowym za rok 2004 należy uwzględnić kwotę pobranego wynagrodzenia. W sytuacji, gdy Pan tego nie uczynił, obecnie należy złożyć korektę zeznania, powiększając wynagrodzenie ze stosunku pracy i wraz z pismem wyjaśniającym złożyć w Urzędzie Skarbowym. Sprawę dotyczącą ewentualnego ujęcia wynagrodzenia za XII/2003 w informacji PIT-11 za 2003 r. /jak Pan sugeruje - i ewentualnego jego podwójnego opodatkowania, należy wyjaśnić samodzielnie z byłym pracodawcą. Podkreślić należy jednak fakt, że pracodawca, w informacji PIT-11/8B, ma obowiązek uwzględnić jedynie te wynagrodzenia, które postawił do dyspozycji lub wypłacił, bez względu na to, jak wcześniej wskazano, okresu którego dotyczą.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.
Stosownie z art. 14b par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa wart. 14a par. 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa wart. 14a par. 1, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa wart. 14a par. 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b par. 5 Ordynacji podatkowej.
Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a par. 4 i art. 236 par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika