Czy prawidłowo dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego środka trwałego, uwzględniając (...)

Czy prawidłowo dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego środka trwałego, uwzględniając go w kosztach działalności gospodarczej?

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 29.06.2007r ( nadanego pocztą 29.06.2007r., wpływ do tutejszego Urzędu 02.07.2007r) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, dokonanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych z tytułu zakupu środka trwałego oddanego przez finansującego, na podstawie umowy leasingu finansowego, do korzystania Pani firmie - uznaje za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 29.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 02.07.2007r) zwróciła się Pani do Naczelnika tutejszego Urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Zapytanie Pani brzmi, czy prawidłowo dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego środka trwałego, uwzględniając go w kosztach działalności gospodarczej.
Pani zdaniem, z uwagi na fakt, że spółka cywilna jest małym przedsiębiorcą , ma prawo do jednorazowej amortyzacji , niezależnie od sposobu sfinansowania nabycia środka trwałego.

Rozpatrując sprawę , należy stwierdzić co następuje:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. opodatkowaną w formie zasad ogólnych. Dla celów prowadzonej działalności zakupiono sprzęt - unit stomatologiczny EKO wraz z fotelem, końcówkami i osprzętem .

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust.1 znowelizowanej ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) , kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 (...).
W/w znowelizowana ustawa wprowadza także możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych dla niektórych podatników, a mianowicie :
W świetle art. 22k ust. 7 ustawy, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust.11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości poczatkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Mali podatnicy to tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży ( wraz z kwotą podatku od towarów i usług ) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.

000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1.000 zł, zgodnie z art. 5a pkt 20 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w 2007 roku prawo do amortyzacji na powyższych zasadach mają tylko osoby, których obroty w 2006r., nie przekroczyły kwoty 3.180.000zł. W dniu 13.04.2007r złożyła Pani w tutejszym Urzędzie zeznanie roczne za 2006r , z którego wynika uzyskany przez spółkę przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w kwocie 147.340,61zł. Zatem, firma Pani posiada status tzw. ' małego podatnika'.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , przez umowę leasingu określa się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron , zwana ' finansującym', oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie, drugiej stronie, zwanej dalej ' korzystającym' , podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Przepisy podatkowe wyodrębniają dwie kategorie leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy.
Podział ten ma zasadnicze znaczenie dla określenia skutków podatkowych występujących zarówno po stronie ' finansującego' jak i ' korzystającego'.
Leasing finansowy ( kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie w zamian za raty leasingowe.
Przedmiot leasingu jest własnością ' finansującego' , amortyzuje go ' korzystający'. Natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.
Zgodnie z art. 23 f ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów ' korzystającego' nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1 w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
- suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług , odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Zatem, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 23f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po upływie podstawowego okresu umowy leasingu' finansujący' przenosi na ' korzystającego' własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem tej umowy.

Z analizy dołączonych do wniosku dokumentów wynika, iż umowa leasingu spełnia warunki wyżej wymienionych przepisów podatkowych , wobec czego, mają do niej zastosowanie przepisy art. 23 a ust. 3 w związku z art. 22a-22m - uprawniające do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych.

A zatem, stanowisko Pani w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia ? art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika