Dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu najmu składników majątku (...)

Dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu najmu składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana pisemne zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z dzierżawy składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. pojazdów mechanicznych, które zakupił Pan w celu dalszej odprzedaży, Urząd Skarbowy w Brzegu wyjaśnia :

z dniem 01 stycznia 2001 r. zgodnie z zapisem art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanego z działalnością gospodarczą. Za składniki majątku zgodnie z art. 5a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) uważa się aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości. W myśl ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121 poz. 591 ze zm.) za aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 19 powołanej ustawy do rzeczowych aktywów obrotowych zalicza się materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.Tym samym za składnik majątku uważa się również towary handlowy.

Porady prawne

A zatem, prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i jednocześnie uzyskując przychody z tytułu najmu, dzierżawy składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą do których zalicza się towary handlowe, można dokonywać rozliczenia w formie ryczałtu wg stawki 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 933 ze zm.), w powiązaniu z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), w myśl którego źródłem przychodu z działalności gospodarczej jest przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Zatem Pana stanowisko zajęte w piśmie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika