Podatnik zwraca się z zapytaniem czy słusznie stosuje stawkę amortyzacyjną 2,5% przy ustalaniu amortyzacji (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy słusznie stosuje stawkę amortyzacyjną 2,5% przy ustalaniu amortyzacji w prawie do domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej w spółdzielni mieszkaniowej w związku z wynajmem tego domu ?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku zawiązanych z działalnością gospodarczą - stanowi źródło przychodu.
Natomiast kosztami uzyskania przychodów według art. 22 ust. 1 cytowanej j/w ustawy z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym stanowi, że amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania między innymi prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 proc.; przy ustalaniu wartości początkowej tych praw podatnicy mogą stosować zasadę określoną w art. 22g ust. 10, z tym że wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika