Czy w związku z bezskutecznością wyegzekwowania zatrzymanej przez zleceniodawcę kaucji gwarancyjnej (...)

Czy w związku z bezskutecznością wyegzekwowania zatrzymanej przez zleceniodawcę kaucji gwarancyjnej zachodzą przesłanki do zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów?

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż w związku z bezskutecznością wyegzekwowania zatrzymanej przez zleceniodawcę kwoty kaucji gwarancyjnej został w dniu 21.10.2003 r. przez Podatnika złożony wniosek do Sądu Rejonowego o ogłoszenie upadłości zleceniodawcy. W dniu 12.11.2003 r. Sąd Rejonowy zarządził zwrot wniosku m.in. ze względu na niemożność ustalenia miejsca zamieszkania reprezentantów oraz miejsca, w którym znajduje się majątek zleceniodawcy.
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uznaje się wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana:
1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2) postanowieniem sądu o:

    a) oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub
    b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a), lub
    c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Z powyższego uregulowania wynika, że ustawodawca ściśle określił rodzaj dokumentów jakie są niezbędne do uznania nieściągalności wierzytelności. Stąd też uzyskanie przez Podatnika postanowienia sądu o oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, bądź też postanowienia sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania dopiero będzie stanowiło podstawę do uznania przedmiotowej należności za koszt uzyskania przychodów. Posiadanie natomiast przez Podatnika innych dokumentów niż wyżej wymienione w tym wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika nie daje podstaw do odpisania przedmiotowej wierzytelności w koszty uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika