dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: PD-II/OG/005/57/25/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.03.2003 r., uzupełnionego w dniu 26.04.2003 r. w sprawie przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu informuje:

W świetle obowiązujących przepisów podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielczego własnościowe prawo do lokalu do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wycofanie środków z rachunku oszczędnościowo- kredytowego.

Porady prawne

Stosownie do art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) obowiązek zwracania wykorzystanej ulgi z tytułu wpłat do kasy mieszkaniowej dotyczy podatników, którzy po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie oszczędzania przenieśli uprawnienia do rachunku oszczędnościowo- kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.

Zgodnie z treścią przytoczonego art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych nie powoduje obowiązku zwrotu wcześniej odliczonych przez podatnika od dochodu lub od podatku dochodowego od osób fizycznych kwotę z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 98, poz. 1070), celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy (osoby oszczędzającej w klasie mieszkaniowej):

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Tut. Urząd na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz postępowania wyjaśniającego ustalił, że w Pani przypadku nie został zachowany termin wydatkowania wycofanych środków z kasy na cele mieszkaniowe określone w umowie o kredyt kontraktowy.

Scedowane przez Panią na rzecz córki Pani Grażyny S. środki z rachunku oszczędnościowo- kredytowego i wycofane nie zostały wydatkowane do chwili obecnej na ww.

cele - pisma Spółdzielni Mieszkaniowej ?B.? w Kielcach z dnia 14.06.2002 znak: 1165/02 i z dnia 25.02.2003, znak: 384/03. Regulacje dotyczącą w/w kwestii zawiera art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy w jej brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. Przepis ten, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. ,,o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. W myśl tego przepisu, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Dodatkowo przepis powyższy daje określony czas na wydatkowanie zgromadzonych oszczędności, aby nie dokonywać zwrotu ulgi, a termin ten upływa z końcem roku podatkowego, w którym wycofano pieniądze z kasy mieszkaniowej (znaczenie ma data wycofania oszczędności, a nie data zakończenia okresu oszczędzania w kasie, gdyż banki z reguły mają określony czas na ich wypłatę.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że w dniu 2 lutego 2002 r. posiadacz rachunku Pani Grażyna S. złożyła oświadczenie w Banku Polska Kasa Opieki Kasa Mieszkaniowa w Kielcach o rozwiązanie umowy o kredyt kontraktowy wraz z rezygnacja z prawa do ubiegania się o kredyt kontraktowy, składając jednocześnie dyspozycję o wycofanie zgromadzonych na koncie środków wraz z odsetkami za okres oszczędzania.

Według informacji telefonicznej uzyskanej w dniu 29.04.2003 r. od Pani Stanisławy L. środki powyższe zostały przelane przez bank na konto córki Pani Stanisławy L. w dniu 02.02.2002 r. W związku w powyższym, że środki gromadzone na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w kasy mieszkaniowej nie zostały wydatkowane do końca roku kalendarzowego, w których zostały wycofane na cele mieszkaniowe określone w umowie o kredyt kontraktowy Nr z dnia 19.111996 r. Pani Grażyna S. winna do podatku za 2002 r. doliczyć kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu zarówno przez siebie jak i przez matkę Panią Stanisławę L., która korzystała z odliczeń w zeznaniach podatkowych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w latach 1997 ? 2001 r.

Tut. Urząd przypomina, że doliczenie do podatku winno być dokonane w zeznaniu podatkowym za 2002 r., termin składania zeznań podatkowych do Urzędów Skarbowych upływa z dniem 30.04.2003 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika