Na jakich zasadach są opodatkowane zawarte umowy o dzieło na wykonanie prac restauratorsko-konserwatorskich (...)

Na jakich zasadach są opodatkowane zawarte umowy o dzieło na wykonanie prac restauratorsko-konserwatorskich nie wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm) w odpowiedzi na pismo z dnia 13-10-2004 r. dotyczące udzielenia informacji w zakresie zasad opodatkowania zawartych umów o dzieło na wykonanie prac restauratorsko ? konserwatorskich nie wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, informuje, co następuje:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wyróżnia źródła przychodów, wśród których w art. 10 wymienia m. in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 ustawy, który w pkt 8 określa, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są również przychody z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,
b) właściciela nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychody o których mowa w pkt 9.

Porady prawne

W myśl definicji zawartej w art. 5 a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 , 2 i 4 ? 9. Zatem, zaliczenie przychodów uzyskanych przez Podatnika z umowy zlecenie lub umowy o dzieło do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 w/w ustawy, będzie zależała od spełnienia następujących warunków:
1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia lub umów o dzieło,
2. umowa zlecenie, lub o dzieło zostanie zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną, bądź jednostką organizacyjną w tym jednostką organizacyjną nie posiadającej osobowości prawnej, lub z właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającym w jego imieniu zarządcą albo administratorem ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą działalnością,
3. umowa zlecenie lub o dzieło nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
W przypadku uzyskiwania dochodów z działalności wykonywanej osobiście, odprowadzenie podatku, sporządzanie informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło spoczywa na płatniku.

Na podstawie art. 41 ust.1 i ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej m. in. w art. 13 pkt 8 są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Mając zatem na uwadze wyżej powołane uregulowania prawne, w przypadku spełnienia podanych wyżej warunków, przychody uzyskane z umowy zlecenia lub umów o dzieło stanowić będą dla Pani przychody z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem zleceniodawca jako płatnik jest obowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych należności z tytułu zawartych w/w umów.
Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczki z w/w tytułu, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika