1.Czy z tytułu przychodów z własnej indywidualnej działalności mam możliwość wybrania rozliczenia (...)

1.Czy z tytułu przychodów z własnej indywidualnej działalności mam możliwość wybrania rozliczenia na zasadach tzw. podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub podatku zryczałtowanego ?
2.Czy prowadzenie dodatkowej indywidualnej działalności gospodarczej daje mi wybór pomiędzy progami podatkowymi lub liniowymi zasadami rozliczania podatku dochodowego oraz czy przychody osiągane w spółce i te uzyskane z indywidualnej działalności rozdziela się, czy zawsze traktuje się łącznie w rozliczeniu rocznym ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.03.2007 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego (wniosek uzupełniono dnia 04.04.2007 r. oraz w dniu 15.06.2007 r.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że :

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która opodatkowana jest podatkiem liniowym. Podatniczka pragnie oprócz działalności w spółce rozpocząć w ciągu roku działalność indywidualną .Wg okazanego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Podatniczka będzie wykonywać:
63.30.D Działalność turystyczna pozostała
74.87.B Działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana
92.62.Z Działalność związana ze sportem, pozostała

W związku z powyższym Podatniczka pyta:

1.czy z tytułu przychodów z własnej indywidualnej działalności ma możliwość wybrania rozliczenia na zasadach tzw. podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub podatku zryczałtowanego?.

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawczyni z tytułu przychodów z indywidualnej działalności ma możliwość wybrania rozliczenia na zasadzie tzw. podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub podatku zryczałtowanego.

2.Czy prowadzenie dodatkowej indywidualnej działalności gospodarczej daje jej wybór pomiędzy progami podatkowymi lub liniowymi zasadami rozliczania podatku dochodowego oraz czy przychody osiągane w spółce i te uzyskane z indywidualnej działalności rozdziela się, czy zawsze traktuje się łącznie w rozliczeniu rocznym?.

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawczyni prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej daje jej wybór, w kwestii systemu rozliczania podatku dochodowego, pomiędzy progami podatkowymi lub liniowymi zasadami jej rozliczania. Przychody jednej osoby, osiągane w spółce oraz uzyskane na własne konto traktuje się niezależnie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 tj. wg stawki podatkowej z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 tego przepisu, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W myśl zaś art. 9a ust.2 ww. ustawy podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, tj. wg stawki 19 procentowej. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Porady prawne
W świetle art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą:
1.samodzielnie i w formie spółki lub spółek lub spółek niemających osobowości prawnej,
2.w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnejwybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (wg stawki 19-procentowej), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Z treści tego przepisu wynika, iż wybór przez podatnika opodatkowania podatkiem wg stawki 19-procentowej dochodów uzyskanych w ramach jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej, obliguje podatnika do stosowania tej zasady opodatkowania do wszystkich form prowadzonej przez niego działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem postanowienie art. 9a ust. 5 nie ma zastosowania do przychodów z pozarolniczej działalności opodatkowanych na zasadach określonych w art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 , poz. 930 ze zm.).
W związku z powyższym wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy tylko tych dochodów, do których mają zastosowanie przepisy tej ustawy.
Zaznaczyć należy, że indywidualna działalność pozarolnicza Podatniczki polegająca m.in. na działalności związanej ze sportem (PKWiU : 92.62.Z) znajduje się w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług. Tak więc nie podlega przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podlega ona tylko przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może być rozliczana tylko na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów natomiast Podatniczka nie ma tu wyboru.
W związku z ww. przepisami Podatniczka powinna działalność pozarolniczą indywidualną również opodatkować na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.
W przypadku, gdy Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej i samodzielnie wybór opodatkowania wedle liniowej stawki 19 procentowej dotyczyć będzie wszystkich form działalności objętych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych . Nie może występować sytuacja, że Podatniczka z działalności prowadzonej w formie spółki rozlicza się wedle stawki liniowej, a z prowadzonej samodzielnie rozlicza się wedle skali podatkowej. Wszystkie bowiem przychody z działalności gospodarczej będą opodatkowane łącznie, wg stawki liniowej 19 procentowej. Tak więc nieprawidłowe jest stanowisko Podatniczki, iż przychody ze spółki i jej działalności prowadzonej indywidualnie traktuje się niezależnie.
Zgodnie z art. 45 ust. 1a § 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30 c.
W Pani przypadku, osiągając przychody jednocześnie z działalności prowadzonej osobiście oraz w formie spółki cywilnej, w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT - 36L, należy zsumować przychody oraz koszty z działalności prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej, które ogółem stanowią jedno źródło przychodu.
Tym samym stanowisko Pani w powyższej sprawie uznano za nieprawidłowe.
?Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5?.
Pouczenie:
Na postanowienie służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika