W jaki sposób osoby obce, prowadzące wspólną inwestycję - budowę domu jednorodzinnego - i ponoszące (...)

W jaki sposób osoby obce, prowadzące wspólną inwestycję - budowę domu jednorodzinnego - i ponoszące wydatki na ten cel dotyczące wspólnych części budynku, w różnych wysokościach powinny dokonać odliczenia wydatków mieszkaniowych w ramach dużej ulgi budowlanej?

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r. podatek dochodowy od osób fizycznych (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Porady prawne

Wysokość wydatków na ww. cel - w myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy - ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Jak zaznaczono wyżej ustawodawca dał możliwość odliczenia wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, i w przypadku budowy budynku mieszkalnego przez osoby nie spokrewnione ze sobą, każdej osobie będącej współwłaścicielem gruntu przysługują odrębne limity na budowę domu. Limit ten na lata 2002, 2003 i 2004 wynosi 35.910 zł. Podstawą dokonania odliczenia są w całości wydatki poniesione indywidualnie przez każdego ze współwłaścicieli oraz część wydatków poniesionych wspólnie, udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia z tego podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika