Pytanie podatnika dotyczy zastosowania wysokości stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych (...)

Pytanie podatnika dotyczy zastosowania wysokości stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych z poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej:
1. wykonywania usług w zakresie :
- konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych ,
- pomocy drogowej oraz pozostałej działalności usługowej związanej z pojazdami samochodowymi,
- konserwacji i naprawy motocykli wraz z montowaniem części i akcesoriów
2. sprzedaży detalicznej:
- części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
- części i akcesoriów do motocykli
- pozostałej prowadzonej poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowaną.

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, §3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r . ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z Pana pismem z dnia 21.03.2006 r. (data wpływu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie

postanawia

Porady prawne

uznać za prawidłowe stanowisko dotyczące zastosowania wysokości stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych z poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21.03.2006 r. (data wpływu) oraz pismem uzupełniającym z dnia 31.03.2006 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W złożonym piśmie pyta Pan, czy określone przez Pana stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych z poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej są prawidłowe.

Przedstawiając własne stanowisko wskazuje Pan, iż w działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych będą miały zastosowanie następujące stawki ryczałtu,

a mianowicie:

    1. wykonywanie usług w zakresie:
    - konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych,
    - pomocy drogowej oraz pozostałej działalności usługowej związanej z pojazdami samochodowymi,
    - konserwacji i naprawy motocykli wraz z montowaniem części i akcesoriów

stawka ryczałtu 8,5%.

    2.

    sprzedaż detaliczna:
    - części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
    - części i akcesoriów do motocykli,
    - pozostała prowadzona poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowana

stawka ryczałtu 3 %.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. b i pkt. 5 lit. b w powiązaniu z art. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

1. od przychodów z działalności usługowej - 8,5 %

tj. z tytułu:

    - konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych,
    - pomocy drogowej oraz pozostałej działalności usługowej związanej z pojazdami samochodowymi,
    - konserwacji i naprawy motocykli wraz z montowaniem części i akcesoriów.

2. z działalności usługowej w zakresie handlu - 3 %

tj. z tytułu:

    - sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
    - sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do motocykli,
    - sprzedaży detalicznej pozostałej prowadzonej poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowanej.

W świetle wymienionych wyżej przepisów prawa podatkowego oraz opisanego w zapytaniu stanu faktycznego przedstawione przez Pana własne stanowisko organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika