Czy podatnik kontynujący inwestycję budowy budynku mieszkalnego ma prawo do tzw. ulgi odsetkowej ? (...)

Czy podatnik kontynujący inwestycję budowy budynku mieszkalnego ma prawo do tzw. ulgi odsetkowej ? Jak liczyć okres trzech lat na zakończenie inwestycji ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.04.2004 r. w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) -w sprawie interpretacji przepisu dotyczącego odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku wyjaśnia, iż zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000, Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych m.in. z budowa budynku mieszkalnego.

Porady prawne

Ustawa nie nakazuje, aby inwestycja była prowadzona przez tego samego podatnika, może to być kontynuacja budowy nabytej od poprzedniego inwestora. Prawo do nowej ulgi będzie przysługiwać nabywcy rozpoczętej budowy po spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 26b w/w ustawy, m.in. zakończenie inwestycji musi nastąpić przed upływem trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę. Ponadto odliczenia odsetek od kredytu dokonuje się ? zgodnie z art. 26b ust 5, najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja.

W świetle w.w przepisów wynika, iż będzie Pani mogła odliczyć odsetki od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji, jeżeli jej zakończenie nastąpi przed upływem trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. Natomiast termin trzech lat należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji uzyskał pierwszy inwestor.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika