Jak należy obliczyć podatek z tytułu dochodu ze zbycia akcji za pośrednictwem biura maklerskiego (...)

Jak należy obliczyć podatek z tytułu dochodu ze zbycia akcji za pośrednictwem biura maklerskiego oraz w jakim terminie należy odprowadzić go do urzędu skarbowego?
Czy takie same zasady opodatkowania obowiązują w przypadku obrotu akcjami nabytymi na rynku wtórnym i pierwotnym?

W odpowiedzi na pismo z dnia 30.12.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 30b ust. 1b ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Porady prawne

Na podstawie art. 30b ust. 6, w związku z art. 45 ust. 1a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego jest Pan obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38 wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z tytułu sprzedaży akcji, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dopiero po zbyciu akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych otrzyma Pan z Domu Maklerskiego informację Pit-8 na podstawie której rozliczy w sposób wyżej opisany dochód ze zbycia akcji.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodu, to stosownie do art. 22 ust. 1 wymienionej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy. Odsetki i prowizje banku od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, będą kosztem uzyskania jeżeli będą zapłacone przez podatnika do czasu sprzedaży tych akcji. Przy czym warunkiem niezbędnym jest aby kredyt został faktycznie przeznaczony na zakup papierów wartościowych, ze sprzedaży których uzyskano dochód podlegający opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika