Stocznia zapytuje czy świadczone przez nią usługi tj. realizacja kontraktów na budowę nowych obiektów (...)

Stocznia zapytuje czy świadczone przez nią usługi tj. realizacja kontraktów na budowę nowych obiektów pływających gdy towary nabywane w związku z realizacją tych kontraktów są objęte procedurą uszlachetniania czynnego - stanowią eksport usług opodatkowany stawką 0%

Stan faktyczny

W ramach prowadzonej działalności Stocznia podpisała kontrakty na budowę nowych obiektów pływających. W celu realizacji tych kontraktów Stocznia sprowadza w procedurze uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń potrzebne urządzenia, wyposażenie i materiały.

Na podstawie zawartych umów kontrahent uiszcza na rzecz Stoczni zaliczki w określonych momentach realizacji poszczególnych kontraktów.


Ocena prawna stanu faktycznego

Porady prawne

W eksporcie towarów i usług stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4 ? art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm) zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą RP.

Art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy rozszerza ustawowe pojęcie eksportu stanowiąc, iż eksportem usług w rozumieniu ustawy są również usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Szczegółowy zakres tych usług, warunki jakie muszą spełniać podatnicy, aby świadczone przez nich usługi mogły być uznane na równi z eksportem usług zostały określone w §58 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z §58 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia za eksport usług, o których mowa w 39 ust. 1 pkt 5 ustawy, uznaje się usługi świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził na polski obszar celny towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Spełnienie przez Stocznię łącznie powyższych warunków skutkuje w oparciu o przywołane przepisy uznaniem świadczonych przez nią usług za usługi eksportowe, a w konsekwencji ich opodatkowanie obniżoną do wysokości 0% stawką podatku pod warunkiem prowadzenia przez Stocznię stosownej ewidencji.

Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu eksportu usług, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy (z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 2 lit. a) i b), powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru.

Jednocześnie ust. 8d tego artykułu wskazuje, iż otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W świetle powyższego, w stanie faktycznym sprawy każdorazowo otrzymana przez Stocznię częściowa zapłata (zaliczka) na poczet usług, które spełniają wymogi do uznania ich za usługi eksportowe spowoduje powstanie w tej części obowiązku podatkowego po stronie Stoczni (i opodatkowanie stawką podatku 0% właściwą dla eksportu usług).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika