Czy dla świadczenia wymienionych usług właściwa jest stawka podatku VAT 0% w oparciu o przepis § (...)

Czy dla świadczenia wymienionych usług właściwa jest stawka podatku VAT 0% w oparciu o przepis § 62 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, czy też właściwe jest zwolnienie z tego podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT?

Podatnik podatku od towarów i usług - w ramach umowy zawartej w 2003 r. z kontrahentem mającym siedzibę w Hiszpanii - świadczy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej usługi w zakresie koordynacji projektów partnerskich polsko-hiszpańskich. Zadania powyższe finansowane są ze środków pomocowych, przyznanych na mocy umowy między Rządem Hiszpanii a Komisją Europejską - Międzynarodowej Fundacji Iberoamerykańskiej. Podpisana umowa przewiduje, że Podatnik jako ekspert będzie realizował między innymi n/w obowiązki:

  • zarządzanie administracyjne, finansowe i logistyczne programami,
  • przekazywanie informacji odnośnie nowych ofert i możliwości zaprezentowania ich przez Hiszpanię,
  • koordynacja działań z Doradcami Przedakcesyjnymi wydelegowanymi do Polski,
  • pomoc w interpretacji tekstów unijnych,
  • pomoc Ambasadzie w zakresie współpracy międzyrządowej. Strony umowy ustaliły, że za świadczenie usług Podatnik będzie otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie, zaś fakt wykonania usługi będzie dokumentowany fakturami, wystawionymi przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na mocy zawartej umowy Podatnik zobowiązany został do przedstawienia Fundacji dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, który zostanie wystawiony przez Urząd Skarbowy kraju, w którym prowadzi działalność gospodarczą i opłaca należności podatkowe. Podatnik zobowiązany jest także opłacać wszystkie podatki, uwalniając z tego obowiązku Fundację.

Na wniosek Podatnika Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi zaklasyfikował usługi objęte przedmiotową umową do grupowania PKWiU 74.84.14-00.00 ?Usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości, z wyjątkiem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych? (KU 89302 ?Rzeczoznawstwo?).


Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem § 62 ust. 1, 1a oraz ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do świadczenia usług nabywanych za środki finansowe z pomocy zagranicznej o których mowa w § 15 ust. 3-5, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej. Z dniem 09.09.2003 r. przepis ust. 1 stosuje się również do świadczenia usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 15 ust. 3 pkt 1, i w części z innych, własnych środków finansowych podatnika. Przepisu powyższego nie stosuje się do usług nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, otrzymane na podstawie umów, o których mowa w § 15 ust. 3 pkt 1, gdy umowa przewiduje możliwość sfinansowania podatku ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W myśl przepisów § 15 ust. 3 ? 5 ww. rozporządzenia za środki finansowe z pomocy zagranicznej uważa się z uwzględnieniem ust. 4 i 5 (...) bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:

  1. umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy.

Za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się także pochodzące ze wspólnego budżetu Unii Europejskiej środki finansowe, które zostały przekazane polskim podmiotom na sfinansowanie programów naukowo-badawczych, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, oraz środki przekazane w ramach innych programów Unii Europejskiej oraz środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej pochodzące z budżetu Organizacji Traktatu Północno-Atlantyckiego (NATO) przekazane na sfinansowanie programów badawczych, wykonywanych przez polskie podmioty realizujące te programy w Rzeczypospolitej Polskiej (§ 15 ust. 4 i 5 cyt. rozporządzenia).

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym bezzwrotnych środków finansowych nie otrzymuje polski podmiot, a bezpośrednim beneficjentem bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest Fundacja mająca siedzibę w Hiszpanii - do świadczonych przez Podatnika usług nie będzie miał zastosowania przepis § 62 ust. 1 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1-6 i art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przywołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszą się do źródeł przychodów ze stosunku pracy oraz do przychodów z samodzielnej działalności wykonywanej osobiście, np. na podstawie umowy zlecenia. Jak wynika z art. 10 i 14 przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są to odrębne źródła przychodów, nie mieszczące się w katalogu źródeł przychodów w działalności gospodarczej i w których to zawsze obowiązek rozliczenia podatkowego spoczywa na płatniku wynagrodzeń. Z załączonej do zapytania umowy wynika natomiast, iż zapytujący ekspert zobowiązany został do przedstawienia Fundacji dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, wystawionego przez Urząd Skarbowy w kraju, w którym prowadzi działalność gospodarczą i opłacania należności podatkowych. Ekspert zobowiązany został także do opłacania wszystkich podatków, zwalniając z tego obowiązku Fundację. W świetle takich postanowień umowy przepis art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zatem zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 50 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów w § 64 ust. 1 pkt 2 lit. c), cyt. wyżej rozporządzenia obniżył do wysokości 0% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się dla usług : projektowania budowlanego, technologicznego i urbanistycznego, w zakresie rzeczoznawstwa, usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.

Zgodnie z § 64 ust. 2 ww. rozporządzenia, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 3 tego przepisu - obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT stosuje się w przypadku, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki, tj.:

  1. usługa jest świadczona na rzecz nierezydentów, niebędących podatnikami i
  2. podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Jeżeli nie został spełniony warunek zapłaty i przekazania należności na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi, to zgodnie z treścią zawartą w ust. 4 § 64 podatnik nie wykazuje obrotu z tego tytułu za dany miesiąc; obrót ten wykazuje się w miesiącu, w którym warunek ten został spełniony, nie później jednak niż przed upływem 90 dni od daty wykonania usługi. W razie niespełnienia powyższego warunku - mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tych usług w kraju. Spełnienie warunków, o których mowa powyżej, także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego.

Zgodnie z załączoną do zapytania opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi świadczone przez Podatnika usługi zaklasyfikowane zostały do grupowania PKWiU 74.84.14-00.00 Usługi pośrednictwa komercyjnego (KU 89302 - ?Rzeczoznawstwo?).

Jeżeli zatem Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi rzeczoznawstwa na rzecz kontrahenta zagranicznego nie będącego podatnikiem podatku od towarów i usług i spełnia warunki określone w przepisie § 64 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, to może zastosować obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT, na podstawie przywołanego przepisu rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika