Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przysługuje (...)

Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupionego paliwa do ich napędu? Zdaniem Podatnika powyższe uprawnienie mu przysługuje ponieważ ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego dotyczą pojazdów samochodowych a nie maszyn budowlanych.

Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik używa koparko-ładowarki, ładowarki czołowej oraz koparki. Na w/w maszyny budowlane podatnik nie posiada świadectwa homologacji świadczącego, iż są to pojazdy specjalne.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3 w/w ustawy).

Zgodnie z zapisem art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla:

  • pojazdów specjalnych (jeśli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny),
  • pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu (art. 86 ust. 4 w/w ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

W przedmiotowej sprawie Podatnik wskazuje, iż w działalności gospodarczej użytkuje koparko-ładowarkę, ładowarkę czołową i koparkę, na które nie posiada świadectwa homologacji świadczącego, iż są to pojazdy o przeznaczeniu specjalnym. Jednakże jak wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - koparko-ładowarka, ładowarka czołowa i koparka nie mieszczą się w grupowaniu PKWiU 34.10 - obejmującym pojazdy mechaniczne, w tym pojazdy samochodowe. W/w maszyny wymienione są natomiast w grupowaniu PKWiU 29.52.2 ? obejmującym maszyny samobieżne do przemieszczania ziemi, do przygotowywania wykopów. Zważywszy zatem, iż używane przez Podatnika w/w maszyny nie należą do kategorii pojazdów samochodowych, lecz należą do kategorii maszyn budowlanych ? ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy w odliczaniu podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.

Reasumując Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu w/w maszyn na zasadach ogólnych określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika