Podatnik zwraca się z zapytaniem : Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem : Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i usług ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od nabycia środka trwałego na podstawie umowy leasingu, gdzie odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający ?Zdaniem podatnika zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) i ust. 12 oraz art. 7 ust. 1 pkt 2 ma on prawo w momencie otrzymania środka trwałego na podstawie otrzymanej od leasingodawcy faktury odliczyć cały podatek naliczony wynikający z faktury w miesiącu jej otrzymania lub w miesiącu następnym.

Stan faktyczny:

Podatnik nabył środek trwały (wytłaczarkę folii PVC) na podstawie umowy leasingu, która przewiduje opcję zakupu środka trwałego po zakończeniu umowy oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu umowy przez leasingobiorcę. W momencie odbioru środka trwałego podatnik otrzymuje od firmy leasingowej fakturę VAT na podstawie której dokona odliczenia podatku VAT naliczonego w pełnej wysokości, w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym, tak jak od zakupu środka trwałego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 wskazanej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z ust. 2 pkt 1 lit. a ) wskazanego wyżej przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przy czym przepis art. 7 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy określa, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Zgodnie zaś z przepisem art. 7 ust. 9 w/w ustawy przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnych charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotem są grunty.

W świetle przywołanych przepisów oraz przestawionego przez podatnika stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w fakturze dokumentującej przyjęcie na podstawie umowy leasingu wskazanego środka trwałego w użytkowanie, w całości pod warunkiem, że środek ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku bowiem, gdy w/w środek będzie wykorzystywany równocześnie do wykonywania czynności opodatkowanych jak i zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi na zasadach określonych w przepisie art. 90 i art. 91 w/w ustawy, gdyż będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.

Obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony podatnik powinien dokonać w terminach i na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 do 15 w/w ustawy


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika