Czy zwrócone pracownikowi w 2004 r. nienależnie potrącone w 2003 r. składki na ubezpieczenie społeczne (...)

Czy zwrócone pracownikowi w 2004 r. nienależnie potrącone w 2003 r. składki na ubezpieczenie społeczne podlegają opodatkowaniu w roku 2004 i czy należy korygować deklaracje PIT-4 i informację PIT-11 za rok 2003?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 7.07.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.07.2004 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Porady prawne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zawiadamiając płatników składek o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje równocześnie informację, że przy zwrocie ubezpieczonemu nienależnie potrąconej części wynagrodzenia, stanowiącej różnicę między zawyżoną częścią składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansowaną ze środków ubezpieczonego a zaniżoną częścią składki na ubezpieczenie zdrowotne (wynikającą ze skorygowanego imiennego raportu miesięcznego), płatnicy powinni potrącić należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którą powinni pomniejszyć należną zaliczkę na podatek. Zatem kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowana przez pracownika, następnie zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) ? stanowi de facto zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy. Tym samym w miesiącu, w którym kwota zwróconych składek została wypłacona pracownikowi (postawiona do jego dyspozycji) pracodawca dolicza ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w tym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do postanowień art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakresie obowiązku ubezpieczeń społecznych należy uznać, iż kwota zwrotu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Wypłacony w 2004 r. zwrot nienależnie pobranych w 2003 r. składek na ubezpieczenie społeczne stanowi dochód pracownika w miesiącu wypłaty (postawienia do dyspozycji pracownika) i wtedy też powstaje obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a tym samym wykazania w bieżącej deklaracji PIT-4 i w informacji PIT-11 za bieżący rok podatkowy. Brak jest zatem podstaw prawnych do korekty ubiegłorocznych deklaracji podatkowych.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko spółki w niniejszej sprawie i informuje, że zwrócone pracownikowi w 2004 r. nienależnie potrącone w 2003 r. składki na ubezpieczenie społeczne podlegają opodatkowaniu w roku 2004 i nie ma podstaw do korygowania deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 za rok 2003.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika