Podatnik zwraca się z zapytaniem czy od faktur związanych z budową warsztatu, który będzie wniesiony (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy od faktur związanych z budową warsztatu, który będzie wniesiony do firmy jako środek trwały na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej osoba fizyczna ma prawo dokonywać odliczenia podatku VAT.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W roku 2006 strona zakupiła grunt z ruinami po starej stodole na cele związane z działalnością gospodarczą. Aby powstał warsztat potrzebne jest dokonanie znacznych inwestycji budowlanych. Warsztat zostanie wniesiony do firmy jako środek trwały.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy od faktur związanych z budową warsztatu, który będzie wniesiony do firmy jako środek trwały na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej osoba fizyczna ma prawo dokonywać odliczenia podatku VAT.

Zdaniem podatnika od faktur związanych z budową warsztatu, który będzie wniesiony do firmy jako środek trwały przysługuje prawo odliczenia podatku VAT.

Porady prawne

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle powołanego wyżej art. 86 ust. 1 w/w ustawy najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Art. 88 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy mówi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Na podstawie ww. przepisów podatkowych i ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę należy uznać, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi pod warunkiem istnienia związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną.

Należy dodać, że w przypadku zmiany przeznaczenia budynku (np. w trakcie jego użytkowania) na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością tj. na cele osobiste należy dokonać korekty uprzednio odliczonego podatku w oparciu o przepisy art. 91 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika