Czy sprzedaż obiektów stanowiących własność przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji oraz sprzedaż (...)

Czy sprzedaż obiektów stanowiących własność przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji oraz sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki zabudowanej niniejszymi obiektami na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona od podatku?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 09.12.2005 r. (wpł. 09.12.2005 r.) sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Wydział Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych ... imieniu ... sprawuje nadzór nad przedsiębiorstwami państwowymi.

Porady prawne

Wątpliwości Podmiotu dotyczą kwestii ?
Czy sprzedaż obiektów stanowiących własność przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji oraz sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki zabudowanej niniejszymi obiektami na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona od podatku?

Stanowisko podatnika:
Sprzedaż obiektów stanowiących własność przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji oraz sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki zabudowanej niniejszymi obiektami - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zwolniona od podatku.

Ocena stanu faktycznego:
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze sprzedażą budynku trwale z tym gruntem związanego z punktu widzenia podatku od towarów i usług traktuje się jako odrębne czynności. Do niniejszych transakcji nie ma bowiem zastosowania art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu. Przepis ten dotyczy bowiem sytuacji, w której zbycie budynku następuje wraz ze zbyciem gruntu, a nie przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego.

Użytkowanie wieczyste gruntu jest to prawo rzeczowe ustanawiane w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W myśl art. 232 § 1 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym lub osobom prawnym.
Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie daje bowiem praw rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznaje się, że czynność ta jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Zbycie budynków lub budowli jest dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta została jednak objęta przedmiotowym zwolnieniem , jeśli mieści się w katalogu czynności zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W myśl niniejszego przepisu, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 niniejszej ustawy, przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Natomiast w art. 43 ust. 6 postanowiono, że zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

W poruszonej przez Państwa sprawie mamy do czynienia z transakcją sprzedaży praw do wieczystego użytkowania działki wraz ze sprzedażą budynków będących własnością przedsiębiorstwa państwowego w likwidacji.

Powołany art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy nie ma zastosowania do sprzedaży praw do wieczystego użytkowania tej działki. Sprzedaż tych praw może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie cytowanego § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów, wyłącznie w przypadku, gdy do dostawy budynku znajdującego się na tej działce zasadne będzie zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku do transakcji sprzedaży przedmiotowego budynku (wynikające z powołanych wyżej art. 43 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług), wówczas również sprzedaż praw użytkowania wieczystego działki zabudowanej tym obiektem nie korzysta ze zwolnienie od podatku.

Dlatego też ewentualne zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług do przedmiotu umowy kupna-sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki zabudowanej i wzniesionych na tej działce budowli, stanowiących część przedsiębiorstwa państwowego będącego w likwidacji powinno być rozpatrywane odrębnie do każdej transakcji.

Nadmienia się ponadto, że w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest całe przedsiębiorstwo lub zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans - zgodnie z art. 6 ust. 1 do czynności tej nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika