Czy można odliczyć paliwo do samochodu ciężarowego, które nie ma świadectwa homologacji?

Czy można odliczyć paliwo do samochodu ciężarowego, które nie ma świadectwa homologacji?

Po sprawdzeniu prawidłowości ww. informacji, uznano, iż wymaga ona weryfikacji, w związku z czym działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje.

Pismem z dnia 18.06.2004 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej z prośbą o wyjaśnienie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ustawy, czy można odliczać podatek VAT związany z zakupem paliwa do samochodu ciężarowego marki KIA o ładowności 1300 kg, użytkowany na podstawie umowy leasingu (umowa nie została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w obowiązującym terminie), oraz czy można odliczać VAT od płaconych rat leasingowych i od zakupu tegoż samochodu po zakończeniu umowy leasingu.

Porady prawne

W odniesieniu do powyższego, Dyrektor tut. Izby Skarbowej wskazuje,iż w przypadku usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, na mocy art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zostało wprowadzone ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego do 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.
Zgodnie z ust. 3 ww. art. 86 ? ograniczenie to odnosi się jednak tylko do:
- samochodów osobowych,
- innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - to dopuszczalna ładowność,
n - to ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Ustawodawca postanowił jednocześnie, iż zarówno dopuszczalna ładowność pojazdów jak również ilość miejsc o których wyżej mowa, winna być ustalona na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, a pojazdy, które w ww. dokumentach nie mają określonych tych parametrów - uznaje się za samochody osobowe (art. 86 ust. 5 cyt. ustawy). Wprawdzie więc z przepisu tego nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy, to jednak podatnik winien dysponować potwierdzeniem, iż dane techniczne jego samochodu wynikają właśnie z ww. dokumentów.

Skoro więc ? jak podnosi Pan w swoim piśmie ? umowa leasingu przedmiotowego samochodu nie została zarejestrowana w ustawowym terminie w Urzędzie Skarbowym w oparciu o dyspozycję art. 154 ustawy o podatku VAT, to aktualnie prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych realizować Pan winien na wyżej omówionych warunkach. Ich spełnienie decyduje również o prawie do odliczenia podatku naliczonego od nabycia przedmiotowego samochodu po zakończeniu umowy leasingu (art. 86 ust. 3 cyt. ustawy), w odniesieniu do której to czynności obowiązuje analogiczne ograniczenie odliczeń jak w przypadku rat leasingowych (tj. 50% podatku naliczonego, ale nie więcej niż 5.000 zł). Natomiast w odniesieniu do zakupu paliwa do napędu tegoż samochodu ? w ogóle nie będzie możliwe obniżenie podatku należnego o VAT związany z tym zakupem w przypadku braku dokumentów umożliwiających stwierdzenie zgodnie z art. 86 ust. 3 i ust. 5, że jest to pojazd o dopuszczalnej ładowności większej od określonej wzorem, o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika