Firma będzie wykonywała usługi polegające na ostrzeniu i regeneracji narzędzi chirurgicznych. Czy (...)

Firma będzie wykonywała usługi polegające na ostrzeniu i regeneracji narzędzi chirurgicznych. Czy powyższe usługi są zaliczane do grupy 33.10.92 (wg PKWiU) i czy do tych usług ma zastosowanie stawka 7% podatku od towarów i usług?

Jak wynika z treści złożonego zapytania zamierza Pan wykonywać usługi polegające na ostrzeniu i regeneracji narzędzi chirurgicznych takich jak np. dłuta, haki, skalpele, oraz naprawie urządzeń chirurgicznych. Pana zdaniem ww. usługi dotyczą napraw urządzeń chirurgicznych i zaliczone są do grupy 33.10.92 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, powinny korzystać z 7% stawki opodatkowania podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%.
W załączniku Nr 3 do ustawy w pozycji Nr 104 wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 33.10.92-00.00 (ex dotyczy tylko i wyłącznie danej usługi z danego ugrupowania), które obejmują usługi napraw i konserwacji urządzeń i sprzętu medycznego, w tym chirurgicznego oraz rehabilitacyjnego ? wyłącznie usługi w zakresie napraw aparatów dla słabo słyszących.
Dla celów określenia odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług decydujące znaczenie ma prawidłowe zakwalifikowanie usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.
W PKWiU pierwotnie określone były następujące pozycje:

    - 33.10.92 usługi napraw i konserwacji sprzętu medycznego, w tym chirurgicznego
    - 33.10.92-00 usługi napraw i konserwacji urządzeń i sprzętu medycznego, w tym chirurgicznego.

Jednakże w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1999 r.zmieniającego rozporządzenie w sprawie PKWiU pozycję o symbolu 33.10.92.00 skreślono i dodano po pozycji 33.10.92 pozycję określoną symbolem PKWiU 33.10.92-00.00 w brzmieniu: usługi napraw i konserwacji urządzeń i sprzętu medycznego, w tym chirurgicznego oraz rehabilitacyjnego.
Zawarte w w załączniku Nr 3 ww. ustawy o VAT wyłączenie ?ex? oznacza iż z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT mogą korzystać jedynie usługi w zakresie napraw aparatów dla słabo słyszących.
Mając na uwadze powyższe wymienione przez Pana usługi polegające na ostrzeniu i regeneracji narzędzi chirurgicznych, oraz naprawie urządzeń chirurgicznych podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT a nie 7% stawką, jak to Pan sugerował w swoim piśmie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika