Proszę o wyjaśnienie kwestii stosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w odniesieniu do podatków naliczonych (...)

Proszę o wyjaśnienie kwestii stosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w odniesieniu do podatków naliczonych wynikających z faktur zakupów dokonanych od dnia przekroczenia kwoty progowej do momentu rejestracji.

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x 2007 roku ( data wpływu do tut. urzędu x 2007 roku ) złożonym przez X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko w części dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur zakupu otrzymanych w miesiącu październiku 2006 roku czyli przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art.14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: Proszę o wyjaśnienie kwestii stosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w odniesieniu do podatków naliczonych wynikających z faktur zakupów dokonanych od dnia przekroczenia kwoty progowej do momentu rejestracji.

tan faktyczny: W wyniku przeoczenia w sposób niezamierzony przekroczyłem w miesiącu październiku 2005 roku kwotę progową obrotu w wysokości 39.200 zł. Po ustaleniu tego faktu w miesiącu styczniu 2007 roku złożyłem dokument rejestracyjny VAT-R i przystąpiłem do sporządzenia zaległych deklaracji celem wpłaty całego zobowiązania

Stanowisko podatnika: W mojej ocenie art. 86 ust. 1, ani też inny przepis nie pozbawia podatnika zdolności do odliczania podatków naliczonych w opisanej sytuacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz dokumentacji będącej w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, iż rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 04 sierpnia 1993 roku. W dniu 19 stycznia 2007 roku złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług na formularzu VAT - R ( obowiązek podatkowy od dnia 27 stycznia 2007 roku z wyborem rozliczania miesięcznego) - potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na formularzu VAT-5 tutejszy Organ wydał w dniu 30.01.2007 roku.

Zapytanie podatnika dotyczy prawa odliczenia podatku VAT z tytułu nabyć dokonanych od momentu przekroczenia tj. od miesiąc października 2006 roku kwoty 39.200 zł. uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego do momentu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast z art. 88 ust. 4 w/w ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art.96.

Jednakże przy analizie powyższego przepisu za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku. Możliwość ta powstaje z dniem zakończenia okresu rozliczeniowego. Wobec tego należy przyjąć, że przewi dziane w cyt. art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

Skoro zatem w przedmiotowej sprawie zakupów dokonano między innymi w miesiącu listopadzie i grudniu 2006 roku oraz w miesiącu styczniu 2007 roku, a rejestracja podatnika dla potrzeb podatku VAT miała miejsce 19 stycznia 2007 roku, to brak zgłoszenia rejestracyjnego w dniu nabycia towaru nie pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanych w w/w okresie.

Status czynnego podatnika podatku od towarów i usług nabył Pan 19 stycznia 2007 roku, a więc przed końcem okresu rozliczeniowego, tj. w dniu 26 lutego 2007 roku.

Zgodnie z art.86 ust.2 pkt.1 lit a) wyżej cytowanej ustawy o VAT , kwotę podatku naliczonego stanowi ... suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast art.86 ust.10 i 11 określa, że prawo do obniżenia kwot podatku należnego powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Tak więc w przypadku gdy dokonane przez Pana zakupy zostały udokumentowane fakturami VAT i związane ze sprzedażą opodatkowaną stanowi to podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w niej zawartego, tylko dotyczących tych faktur, którymi udokumentował Pan zakupy dokonane w miesiącu listopadzie i grudniu 2006 roku oraz miesiącu styczniu 2007 roku.

W tym stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 roku, stanowisko Pana dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur zakupu otrzymanych w miesiącu październiku 2006 roku, przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT jest nieprawidłowe, co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art. 14 b § 1 Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14 b § 2 ustawy -Ordynacja podatkowa ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika