Kiedy należy dokonać korekty rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z związku z otrzymaniem (...)

Kiedy należy dokonać korekty rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z związku z otrzymaniem dodatkowej faktury podwyższającej pierwotną cenę zakupu?

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług uprawnionym do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W miesiącu październiku 2005 r. dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu Toyota Hilux na podstawie faktury z dnia 18.10.2005 r. na kwotę 20583,99 euro. Faktura ta została przez Podatnika rozliczona w deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2005 r. Ponieważ kwota wskazana w przedmiotowej fakturze okazała się wartością zaniżoną, sprzedawca przesłał Wnioskodawcy fakturę uzupełniającą ? wystawioną w dniu 31.10.2005 r. w której wezwał do zapłaty brakującej kwoty w wysokości 3295,32 euro. Uzupełniająca faktura wpłynęła do Podatnika w dniu 20.12.2005r.

Porady prawne

Wobec powstałej sytuacji Wnioskodawca zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o podanie terminu, w którym zgodnie z prawem podatkowym należy rozliczyć powstałą różnicę w podatku VAT, czy w dniu w którym została wystawiona faktura uzupełniająca , czy też zgodnie z datą jej otrzymania.Zdaniem Podatnika faktura ta winna być rozliczona w korekcie deklaracji za październik złożonej po otrzymaniu faktury uzupełniającej .

Po rozpatrzeniu przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia , z zastrzeżeniem ust.6-9.Z kolei, na mocy ust.6 tego artykułu - w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust.5 , podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Stosownie natomiast do art.31 ust.1 ww. ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zgodnie z art.106 ust.7 ustawy ? w przypadku (m. in.) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne , za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę wewnętrzną.

Przypadki, w których wystawiane są faktury korygujące określone zostały w § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz.798 z zm.). W § 17 ust.1 rozporządzenia wskazano, iż fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Na podstawie § 25 ust.1 rozporządzenia przepis (m. in.) § 17 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art.106 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług .

Wskazać ponadto należy na przepisy art.86 ust.2 pkt 4 i ust.10 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którymi kwotę podatku naliczonego uprawniającą do obniżenia kwoty podatku należnego stanowi również kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres , w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów .

Z wskazanego powyżej stanu prawnego wynika , iż w sytuacji przedstawionej we wniosku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu w oparciu o fakturę uzupełniającą powstał w dniu wystawienia faktury tj. 31.10.2005 r. Zatem rozliczenie podatku należnego z tego tytułu winno być dokonane w deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2005 r. - w tym samym okresie rozliczeniowym Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego nabycia. Podstawą do dokonania tych czynności jest otrzymana faktura uzupełniająca, w oparciu o którą Podatnik wystawia korektę faktury wewnętrznej.

Z uwagi na upływ terminu do złożenia deklaracji za październik 2005 r. realizacja powyższego obowiązku podatkowego możliwa jest tylko poprzez złożenie deklaracji korygującej pierwotne rozliczenie października 2005 r.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe i w związku z tym postanowił jak w sentencji. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika