Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym doświadczalnie na terenie Domu Pomocy Społecznej sklepik z artykułami (...)

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym doświadczalnie na terenie Domu Pomocy Społecznej sklepik z artykułami spożywczymi oraz wyrobami tytoniowymi. Celem tej działalności jest wyłącznie zaspakajanie potrzeb mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, a zyski osiągnięte ze sprzedaży przeznaczone są na pozostałą działalność statutową. Czy w związku z wykonywaniem tego typu czynności zobowiązani jesteśmy rozliczać podatek od towarów i usług czy też jesteśmy z tego obowiązku zwolnieni ?

W obecnym stanie prawnym zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z ust. 2 powołanego przepisu wynika natomiast, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Porady prawne

W świetle powołanych wyżej przepisów stowarzyszenie prowadząc samodzielną działalność handlową, niezależnie od jej wyników, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2, a zatem spełnia kryteria podatnika podatku od towarów i usług.

Wykonywanie przez stowarzyszenie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie powoduje automatycznie, że podatek naliczany jest od wszystkich tych czynności. W pewnych warunkach bowiem wykonujący działalność gospodarczą podmiot może być zwolniony od tego podatku. Możliwe jest to w dwóch przypadkach:

1. podmiot świadczy wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ustawy (art. 43 ustawy),

2. wartość wykonywanych przez podmiot czynności nie przekroczyła limitu określonego w art. 113 ustawy.

Stowarzyszenie zwolnione jest od podatku jeżeli wykonuje wyłącznie czynności statutowe. Z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika bowiem, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 10 tego załącznika jako zwolnione od podatku wymieniono natomiast sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 91 'usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)'. Ze zwolnienia tego nie mogą jednak korzystać usługi wykonywanie poza katalogiem statutowym. Jeżeli zatem działalność handlowa nie stanowi działalności statutowej, to nie podlega ona zwolnieniu od podatku na podstawie tego przepisu.

W takiej sytuacji możliwe jest już tylko zwolnienie podmiotowe, o którym mowa wyżej w art. 113 ustawy. Zwolnienie to obejmuje podmioty, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Zwolnienie to straci jednak moc wówczas, gdy w trakcie 2004r. przekroczona zostanie przez podatnika zwolnionego kwota obrotu w równowartości 10 000 euro (na 2004r. jest to kwota 45 700 zł).

Reasumując stwierdza się, że stowarzyszenie może korzystać ze zwolnienia jeżeli świadczone usługi mieszczą się w katalogu usług zwolnionych albo wówczas gdy nie zostały przekroczone limity uprawniające do zwolnienia podmiotowego. W każdym innym przypadku działalność handlowa stowarzyszenia podlega opodatkowaniu bez względu na cel na jaki przeznaczane są zyski ze sprzedaży.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika