1. Nie można uznać, że spółka cywilna, mimo że została rozwiązana i wobec tego zaprzestała działalności (...)

1. Nie można uznać, że spółka cywilna, mimo że została rozwiązana i wobec tego zaprzestała działalności opodatkowanej, to jednak do daty dokonania czynności technicznej wykreślenia z rejestru, istniała jako podmiot prawa podatkowego.
2. Uprawnienie do zwrotu różnicy podatku może wynikać tylko z deklaracji prawidłowo złożonej przez istniejącego podatnika. Niemożność obniżenia podatku nie zwalnia jednak podatnika od ciążącego na nim obowiązku podatkowego, a dodatkowo powoduje, że podatek należny w całości staje się zobowiązaniem podatkowym. W przypadku rozwiązania spółki za zaległości podatkowe z tego tytułu odpowiadają osoby trzecie - wspólnicy.
3. Jeżeli podatnik (z jakichkolwiek względów) nie złoży prawidłowego rozliczenia przed wykreśleniem z rejestru podatników, to traci prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 20 lutego 2003 r. odnośnie odsetek od wpłat dziennych za 2002 r. z tytułu podatku akcyzowego Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zaległością podatkową jest podatek nie zapłacony w terminie płatności. Od zaległości podatkowych na podstawie art. 53 § 1 cyt. ustawy naliczane są odsetki za zwłokę. Odsetki te zgodnie z art. 53 § 3 ww. ustawy nalicza podatnik.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że 25 dniowy termin wpłaty podatku akcyzowego za okresy dzienne został przekroczony.

W takim przypadku mają zastosowanie wyżej cytowane przepisy ustawy Ordynacja podatkowa i Urząd Skarbowy nie ma możliwości zwolnienia Podatnika z obowiązku naliczania odsetek.

Jednocześnie tut. Urząd Skarbowy wyjaśnia, że wpłaty podatku akcyzowego dokonywane przed 25 - dniowym terminem określonym w § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27 poz. 269 ze zm.) nie są nadpłatą i nie podlegają oprocentowaniu.

Reasumując w przypadku wpłaty podatku z opóźnieniem Podatnik jest zobowiązany do samodzielnego naliczania odsetek za zwłokę oraz ich zapłaty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika