Jaką stawką VAT opodatkowane są koszty usługi opłaty pocztowej przy sprzedaży wysyłkowej?

Jaką stawką VAT opodatkowane są koszty usługi opłaty pocztowej przy sprzedaży wysyłkowej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie :
art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 stycznia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, z 14.01.2005 r. poz. 60 ze zm.),
po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 08.03.2006 r. (uzupełniony pismem z dnia 03.04.2006 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nie prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 8 marca 2006 r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o PTU, dotyczący opodatkowania sposobu refakturowania kosztów pocztowych oraz informacji czy korzystają one ze zwolnienia podatkowego.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona sprzedaje towary zapewniając każdemu klientowi dostawę do domu. Klient pokrywa opłaty za dostarczenie towaru, ale opłaty te nie były osobno wyszczególniane, a wliczane w cenę towaru. Wszystkie przesyłki Strona realizuje za pośrednictwem Poczty Polskiej, która wystawia Stronie fakturę VAT, na której dla usług pocztowych stosuje zwolnioną stawkę podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie, czy sprzedając towar wysyłkowo i refakturując opłaty pocztowe może do nich stosować zwolnienie podatkowe z tytułu podatku VAT.

Zdaniem Strony refakturowanie usługi pocztowej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w załączniku nr 4 poz. 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym opłaty pocztowe, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Strona twierdzi bowiem, że jest to możliwe w sytuacji, gdy za czynność taką nie pobiera dodatkowych opłat lub prowizji, gdyż czynność ta stanowi wyłącznie refakturowanie kosztów przesyłek.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Nowa Huta po przeanalizowaniu zgromadzonego w sprawie materiału wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z p. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan prawny oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że refakturowanie usług pocztowych ze zwolnieniem od podatku VAT przynależnym usługom pocztowym, będących tylko elementem kosztu innej świadczonej usługi bądź sprzedawanego towaru opodatkowanych odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Zwolnienie od podatku usług pocztowych PKWiU 64.11, wymienionych w poz.

2 załącznika nr 4 do ustawy VAT dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez pocztę państwową. Powyższe wynika bezpośrednio z zapisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, definiującego obrót stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako całość świadczenia należnego od nabywcy. Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania, i nie powinny być odrębnie refakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług (zwolnieniem od podatku) właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie sprzedaży towarów, natomiast koszty dodatkowe które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż towarów. A skoro tak, to koszty ponoszone w związku i z tytułu sprzedaży towarów, winny nie tylko wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności jaką jest sprzedaż towarów, ale i winny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji tegoż świadczenia czyli sprzedaży towaru.

Potwierdzeniem powyższego jest również artykuł 11(A)(2)(b) VI Dyrektywy VAT, zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którym dostawca obciąża nabywcę lub klienta.

Jeżeli zaś sprzedawca obciąża nabywcę dodatkowymi opłatami z tytułu pakowania towaru oraz jego przesłania, a kwota tego dodatkowego obciążenia nie jest wliczona do całości świadczenia oraz stanowi odrębną pozycję na fakturze podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, tj. stawki podatku - 22%.

W związku z powyższym mając na uwadze, że Strona nie jest instytucją jaką jest poczta państwowa, w przypadku, gdy odsprzedaje (refakturuje) usługi o charakterze pocztowym nie może korzystać z ww. zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja :
Dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast na podstawie art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
W stosunku do Podatnika nie toczyła się kontrola podatkowa lub skarbowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika