Czy zmiana kwalifikacji samochodu ciężarowego zakupionego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (...)

Czy zmiana kwalifikacji samochodu ciężarowego zakupionego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika na samochód osobowy rodzi jakiekolwiek skutki podatkowe w świetle obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług ?

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. , poz. 60 ze zm. ),art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) zwanej dalej starą ustawą o VAT,art. 86 ust. 1 i ust. 5c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowyudziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 27.03.2006 r.oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Dnia 30.03.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka zakupiła od firmy leasingowej samochód ciężarowy ( z kratką ) i po upływie terminu umowy leasingowej przekwalifikowała go na samochód osobowy poprzez demontaż kratki. Samochód ciężarowy był wzięty w leasing operacyjny w dniu 10.03.2003 r. Czas trwania leasingu został ustalony na 36 miesięcy, a wykup samochodu nastąpił w dniu 10.03.2006 r. Strona poinformowała, iż samochód jest i będzie użytkowany do czynności opodatkowanych. Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że zmiana kwalifikacji samochodu ciężarowego zakupionego dla potrzeb2prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika na samochód osobowy nie rodzi żadnych skutków podatkowych.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W świetle art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (obowiązującej od 1 maja 2004 r. ) , w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.Ogólną zasadą prawa podatkowego jest, że podatnik dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozliczenia podatku. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już wcześniej obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku, chyba że przepisy stanowią inaczej.Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wprowadzona ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. Nr 90, poz. 756 ), zawiera przepis nakazujący korektę dokonanego odliczenia , jeżeli w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, dokonano zmian powodujących, że pojazd nie spełnia wymagań uprawniających do odliczenia podatku. Powyższy przepis zawarto w art. 86 ust. 5c ustawy o VAT.Zaznaczyć jednak należy, że w/w nowelizacja obowiązuje od 22 sierpnia 2005 r. , a ustawodawca nie wskazał przepisów przejściowych odnoszących się do zmiany rodzaju pojazdów nabytych przed dniem jej wejścia w życie.Zatem zmiana przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy, w sytuacji, gdy dalej będzie on wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie wpływa na prawidłowość dokonanego obniżenia kwoty podatku należnego, a więc nie ma obowiązku korekty odliczonego podatku VAT.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika